Primarului Bacaului, transportat la spital dupa ce i s-a facut rau in sala de judecata, la un termen al procesului in care este acuzat de coruptie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 17:54 Dosare Anticoruptie

Romeo Stavarache
Foto: AGERPRES
Primarul Bacaului, Romeo Stavarache, a fost transportat, marti, cu ambulanta la spital dupa ce i s-a facut rau in sala de judecata, in timpul unui termen al procesului in care este judecat pentru fapte de coruptie. Romeo Stavarache a suferit un puseu de tensiune, potrivit Agerpres.

Primarul a fost scos cu targa din sala, iar judecatorul a decis intreruperea audierilor martorilor denuntatori in acest proces si a fixat un nou termen de judecare pe fond pe data de 5 aprilie.

Tot marti urma sa fie decisa, la cererea inculpatilor, si schimbarea masurii de control judiciar care expira pe data de 6 martie. DNA insa ceruse pentru Romeo Stavarache revenirea la arest preventiv. Cum primarul Bacaului a fost transportat la spital, s-a decis ca aceasta speta sa fie judecata pe data de 3 martie.

Judecatorii au prelungit masura controlului judiciar pentru doi inculpati din proces: Liviu Goian si Liviu Cenusa. Constantin Apostol si Costel Casuneanu, alti doi inculpati in dosar, sunt judecati in stare de libertate.


In rechizitoriul inaintat de procurorii DNA catre instanta ce judeca cazul se arata ca, in perioada 2008 - 2011, primarul Stavarache, direct sau prin intermediul celorlalti inculpati, ar fi pretins si primit de la patru oameni de afaceri bacauani diverse sume de bani pentru sponsorizari, care insa nu se regasesc in contabilitatile entitatilor pentru care au fost solicitati.

Pentru cei vizati de dosar acuzatiile sunt de luare de mita, complicitate la luare de mita si respectiv dare de mita.












Citeste pe ​Stirile ProTV

VIDEO Scandal la un liceu din Targu Jiu, dupa gestul facut de directoare la banchet

Daca maine ar fi ultima zi din viata voastra, pe cine ati vrea sa executati? Nu este un test psihologic, ci o intrebare cu care directoarea unei scoli din Targu Jiu a incercat sa ii amuze pe elevii care participau la un banchet de final de an.
1051 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Sărăcuțul de el ... (Marţi, 1 martie 2016, 18:10)

    _CK_ [utilizator]

    Parcă îmi e și milă de el ... NOT !
  • +2 (2 voturi)    
    Pun pariu ca (Marţi, 1 martie 2016, 18:50)

    Andradda [utilizator]

    in toate cele 1001 de nopti care s-au scurs de cand a bagat botul la spaga a dormit ca un prunc, fara palpitatii si puseuri. L-a fulgerat exact in sala de judecata, ca sa mai castige cateva luni, ca poate vine iar PSD-ul la putere si rezolva Dragnea toate aceste "mici suparari" cauzate de niste procurori obraznici!

    PS, Hotnews, n-ati reusit sa aflati chiar nimic in legatura cu procesul lui Dragnea care a vut (sau trebuia sa aiba loc) ieri? Absolut nicio informatie, in intreaga mass-media romaneasca!
  • +2 (2 voturi)    
    e cam veche treaba (Marţi, 1 martie 2016, 19:09)

    banatul e fruncea [utilizator]

    urmeaza sa se impuste in gat...
  • +4 (4 voturi)    
    Ah, justitie! (Marţi, 1 martie 2016, 19:15)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Daca nu vii... se amana procesul.
    Daca nu ai dosar cu sina... se amana procesul.
    Daca vii si zici ca nu ai primit instiintarea acasa... se amana procesul.
    Daca avocatul vine si se plange ca nu a apucat sa citeasca dosarul... se amana procesul.
    Daca vii, dar te doare capul... ghici ciuperca ce-i!
    Se amana procesul!

    Si uite asa ajungem la dosare de 10-15 ani!

    La cate modificari fac alesii la coduri si proceduri, nu le-ar trece prin cap sa faca una prin care procesul sa se duca fara stupizenii din astea?

    Este anuntat un termen de judecata, apoi sa se judece la termenul respectiv. E problema lui X sau Y daca si-a luat un bou sa il apere, daca i-a murit pisica sau daca a uitat sa isi ia anticonceptionalele cu el la mititica! :P
  • +2 (2 voturi)    
    Coruptia (Marţi, 1 martie 2016, 19:30)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    dauneaza grav sanatatii.
  • +3 (3 voturi)    
    LOL (Marţi, 1 martie 2016, 19:49)

    AlexAllex [utilizator]

    Ce se mai imbolnavesc cu totii cand se ajunge la DNA...
  • 0 (0 voturi)    
    Umflati-l pe bibibicul !!! (Marţi, 1 martie 2016, 20:18)

    andreesanu [utilizator]

    Individul a tras la ciolan !!,acum e lichea si face teatru !,cand lua spaga nu avea nici pe dracu !.
    Sa vezi cum i se apleaca omului cand ii lacom !!