Liviu Dragnea, condamnat la un an de inchisoare cu suspendare in Dosarul "Referendumul". Sentinta nu e definitiva

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2015, 7:29 Dosare Anticoruptie


Liviu Dragnea intr-una din sedintele de judecata de la Inalta Curte
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a fost condamnat vineri de Inalta Curte la o pedeapsa de un an de inchisoare, cu suspendare, in dosarul Referendumul. DNA il acuza pe liderul PSD, alaturi de alte 74 de persoane, de fraudarea referendumului organizat in 2012 pentru demiterea presedintelui Traian Basescu. Atat Dragnea, cat si procurorii, pot face recurs la aceste decizii. 

Aceasta prima instanta a decis si un termen de incercare de trei ani pentru Liviu Dragnea.

Reamintim ca Liviu Dragnea a declarat in urma cu cateva zile ca va demisiona din toate functiile politice daca va fi condamnat. Prin aceeasi decizie, alti peste 20 de inculpati au fost achitati.
Instanta le-a condamnat pe Adriana Vespe si Daniela Vladut la doi ani de inchisoare cu suspendare, informeaza Mediafax.

In curs de actualizare

In februarie 2014, doi dintre inculpati, Marius si Simona Predut, si-au recunoscut vinovatia, ei fiind condamnati la cate un an si patru luni inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei.

In cadrul procesului au fost audiate sute de persoane in calitate de martori, printre care s-a aflat si premierul Victor Ponta

  • Ce contine dosarul Referendumul


Liviu Dragnea a fost trimis in judecata de procurorii DNA pe 7 octombrie 2013, pentru savarsirea infractiunii de folosire a influentei sau autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

Potrivit DNA, in calitate de secretar general al PSD, Liviu Dragnea, cu ocazia organizarii si desfasurarii referendumului din 29 iulie 2012, a uzat de influenta si autoritatea sa in partid in scopul obtinerii unor foloase nepatrimoniale de natura electorala, necuvenite, pentru alianta politica din care facea parte formatiunea reprezentata de inculpat, si anume indeplinirea cvorumului de participare cu ajutorul voturilor obtinute in alte conditii decat cele legale.

In acest sens, potrivit procurorilor, Liviu Dragnea a coordonat un mecanism complex, in care a implicat mai multe persoane asupra carora avea influenta in virtutea functiei pe care o detinea, avand ca scop fraudarea rezultatelor privind participarea la vot.

"Ca un prim pas, Liviu Dragnea, in calitate de secretar general al partidului pe care il reprezenta, dar si de coordonator al campaniei electorale, a emis doua adrese, la 12 si 13 iulie 2012, destinate organizatiilor judetene de partid, respectiv presedintilor si directorilor de campanie, dar si primarilor din tara ai acelui partid, adrese prin care, pentru obtinerea participarii la vot a alegatorilor, in proportie de 60%, li se solicita sa ia masuri incriminate de Legea nr. 3/2000 (in fapt, promisiuni de foloase materiale in scopul de a determina alegatorii sa voteze) si, de asemenea, sa propuna prefectilor infiintarea de sectii de votare in statiunile turistice, care nu sunt ele insele unitati administrativ-teritoriale", arata DNA.

In paralel, el a coordonat un sistem informatic complex, prin intermediul caruia a transmis mesaje, ordine si recomandari legate de stimularea participarii cetatenilor la vot prin mijloace interzise de lege catre coordonatorii judeteni de campanie/ primarii/ activistii de partid, mai preciza DNA.

Sistemul informatic avea doua componente IT: o componenta ce permitea schimburile de mesaje tip SMS, in timp real si intre mii de utilizatori, prin apelarea numarului telefonic dedicat ''1855'' ori prin receptionarea de mesaje de la acest numar si o aplicatie internet ce dadea posibilitatea unui numar restrans de persoane (asa-numitii ''coordonatori judeteni'' sau ''coordonatori'') sa obtina in timp real informatii despre numarul de votanti si modul cum s-a votat in toate sectiile, precum si sa introduca manual astfel de date pe portalele: referendum1.psd / referendum5.psd.ro.

DNA mai preciza ca accesul la sistemul IT era permis coordonatorilor doar pe baza de nume de utilizator si parola primite anterior prin canalul de comunicatii SMS grupat in jurul numarului telefonic 1855, iar pentru membrii sectiilor de votare si alte persoane prin obtinerea autorizarii din partea utilizatorilor.

Acest sistem informatic asigura comunicarea in fiecare ora a prezentei la vot a cetatenilor, lucru care permitea coordonatorilor de partid sa identifice sectiile de vot cu o prezenta slaba la urne, comunicarea de mesaje, continand ordine sau recomandari coordonatorilor si/sau membrilor sectiilor de votare si altor persoane, in vederea luarii de masuri pentru cresterea artificiala a numarului de votanti in sectiile deficitare prin folosirea de mijloace interzise de lege, precum si obtinerea de informatii precise, in timpul procesului de votare (si nu dupa orele 23,00 ale zilei de 29 iulie 2012, cand votarea se inchidea) despre modul cum s-a votat in sectiile de pe tot cuprinsul tarii, respectiv cate voturi ''Da'' si cate ''Nu'' au fost exprimate.

"De altminteri, cerinta a fost indeplinita, astfel ca au rezultat un numar de circa 4.400 de comunicari de acest tip, receptionate in timpul desfasurarii votului", sustine DNA.

De asemenea, conform DNA, Liviu Dragnea a trasat sarcini unor apropiati ai sai (membri de partid din judetul Teleorman, unde indeplinea functia de presedinte al Consiliului Judetean) sa faca tot ce le sta in putinta, inclusiv prin incalcarea prevederilor legale, pentru a scoate oamenii la vot pentru indeplinirea pragului de participare care asigura validarea referendumului.

Potrivit DNA, demersul lui Dragnea a fost sustinut de 74 de persoane, presedinti si membri ai unor sectii de votare din localitati din judetele Teleorman, Vrancea, Gorj si Olt, in sarcina carora s-a retinut falsificarea, prin orice mijloace, a documentelor de la birourile electorale si introducerea in urna a unui numar suplimentar de buletine de vot decat cele votate de alegatori, infractiuni comise sub forma autoratului, complicitatii sau a instigarii.

Printre cei trimisi in judecata se afla si Daniel Raboj, primarul comunei Bragadiru, judetul Teleorman, pentru dare de mita.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19740 vizualizari

  • +51 (53 voturi)    
    La Multi Ani! (Vineri, 15 mai 2015, 8:29)

    CetateanulRoman [utilizator]

    la cit mai multi!
      #showComment#showComment#showComment
  • +42 (44 voturi)    
    se pronunta in directia Rahova??!! (Vineri, 15 mai 2015, 8:36)

    lili [anonim]

    Acolo sa-l vedem pe Dragnea si pe Ponta vizitandu-l !
    La inceput, mai apoi sa-i vedem colegi de celula dupa ce Dragnea va incepe "sa spuna" !
    Succes DNA, la puscarie cu hotii din politica romaneasca!
  • +35 (37 voturi)    
    PROSTA JUSITIE! (Vineri, 15 mai 2015, 8:43)

    schroedinger [utilizator]

    Dar ce-o trebui sa dureze cu anii niste chestii simple!
    Ar trebui introdus sistemul anglo-saxon: dosarul e gata instrumentat de procurori, se judeca in fiecare zi pana se da solutia!
  • +33 (35 voturi)    
    Lord In Chains (Vineri, 15 mai 2015, 8:44)

    Hanscecantalamitraliera [anonim]

    VREM Catushe pentru Lord Of Teleorman !!!!
  • +31 (33 voturi)    
    Mda (Vineri, 15 mai 2015, 8:44)

    pathfinder [utilizator]

    Io-i tot urez lui Dragnea "La multi ani!" si astia tot amana...

    Si Varanului i-am urat, au amanat, i-am urat, au amanat, si tot asa.
    Pana la urma se pare ca s-au adunat urarile in anii primiti... ;)
  • +39 (41 voturi)    
    A! AM UITAT.... (Vineri, 15 mai 2015, 8:45)

    schroedinger [utilizator]

    Pe jegosu' asta chiar as vrea sa nu-l mai vad vreo cativa ani!
    Poate se sesizeaza fiscul, daca exista, despre averea acestui "bugetar" de soi.
  • +34 (36 voturi)    
    Sper să fie condamnare cu executare. (Vineri, 15 mai 2015, 8:47)

    vali47 [utilizator]

    M-am săturat de hoți ajunși în Parlament furând voturi și pe urmă fură banul public și ne sfidează.Justiția trebuie să de condamnări cu executare pentru furturi în procesul electoral,pentru a relansa procesul democratic/.Altfel nu mai are rost să mergem la vot.
  • +28 (30 voturi)    
    demisia! (Vineri, 15 mai 2015, 9:09)

    tontu [anonim]

    Nenea asta mai face parte din guvern ?
  • +15 (17 voturi)    
    desigur ca isi va pastra toate functiile (Vineri, 15 mai 2015, 9:10)

    artistul [anonim]

    ...
  • +31 (33 voturi)    
    O condamnare la 1 an cu suspendare...... (Vineri, 15 mai 2015, 9:11)

    8736 [utilizator]

    .......de capatul unei sfori cred ca era mult mai potrivita.
      #showComment
  • +5 (19 voturi)    
    articol publicat la 07:29 (Vineri, 15 mai 2015, 9:13)

    un cititor [anonim]

    Acest articol a fost publicat vineri 15 mai la ora 07:29. Conform articolului, sentinta a fost data vineri 15 mai. La ce ora s-a dat sentinta ? La 06:30; 07:00 ?
      #showComment
  • +27 (29 voturi)    
    Jenant (Vineri, 15 mai 2015, 9:14)

    Hanscecantalamitraliera [anonim]

    Chiar nu se poate trei ani cu executare ?
  • +30 (32 voturi)    
    un an cu suspendare? (Vineri, 15 mai 2015, 9:14)

    IancuJianu [utilizator]

    Păi asta e invitație oficială la jaf organizat....
  • +26 (28 voturi)    
    Vreo demisie ceva! (Vineri, 15 mai 2015, 9:15)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Omul asta dezvolta Romania? Ba mai vrea sa faca si descentralizare, pardon baronizare! Demisia ca esti condamnat penal!
      #showComment
  • +27 (29 voturi)    
    huo (Vineri, 15 mai 2015, 9:17)

    cristi [anonim]

    la ce pedeapsa a primit, nici n-o sa-si dea vreo demisie. sper ca la recurs sa ia cu executare, macar 2-3
      #showComment
  • +25 (27 voturi)    
    cât? (Vineri, 15 mai 2015, 9:17)

    silviust [utilizator]

    Un an, şi ăla cu suspendare? Doar pentru agramatismul din celebra frază "Aveţi decât 38% prezenţă în Alexandria" merita mai mult.
      #showComment
  • +29 (33 voturi)    
    Mai bine eliminam votul! (Vineri, 15 mai 2015, 9:18)

    Mirceaio [anonim]

    Votul isi arata inutilitatea: manipulare, furt, cheltuieli inutile si muult praf in ochi.

    Ei fac tot ce vor. Mai bine eliminam votul si il lasam pe Dragnea si Ponta sa ne conduca pentru totdeauna!

    Super! Poti fura voturile romanilor si nu patesti nimic! Tot inainte mandri PSD isiti, aveti cale libera sa fraudati si alegerile viitoare! 1 an cu suspendare e ca si cum n-ar fi! Cat de important e votul nostru !? 0
  • +32 (34 voturi)    
    jenant (Vineri, 15 mai 2015, 9:21)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Cei care și-au recunoscut vina au primit cate un an si patru luni, iar hotul asta doar un an.
    Sunt ferm convins ca are acoperire in SRI, altfel era de mult luat.
    O mizerie!
  • +37 (37 voturi)    
    Democratia a murit, suntem terminati. (Vineri, 15 mai 2015, 9:29)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Inalte Curte a dat dovada de lasitate. Atacul la democratie este de o gravitate extrrema, iar un an cu suspendare este o mizerie de sentinta.
    Rusine judecatorilor. Ati distrus ideea de baza a unei democratii. libertatea optiunii de vot.
    E clar, justitia se duce in cap, e intimidata si cedeaza. Suntem terminati.
      #showComment
  • +30 (30 voturi)    
    Sînteţi răi: (Vineri, 15 mai 2015, 9:30)

    victor L [utilizator]

    Seful lui este plagiator de teza de dottorat, a incalcat Constitutia ca procuror acceptind sa fie un timp ofiter acoperit..
    Dece e mai vinovat sotul lu` dna Bombonica? uneori, chiar ca Justitia e oarba si dusa de "mina" cuiva.
    Pentru proasta (intentionat) organizare a alegerilor din toamna in diaspora nu raspunde nimeni?
  • +25 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 15 mai 2015, 9:32)

    polonyca [anonim]

      #showComment
  • +16 (16 voturi)    
    /// (Vineri, 15 mai 2015, 9:38)

    hmara [utilizator]

    Avem cumva 2 minusuri de la mazeta si fa-evoque?
    Dar unde sunt lasii cu minusuri?
    Vrem sa citim comentariile lor.
    Marcheaza doar terenul si tac ?
      #showComment
  • +26 (26 voturi)    
    UN ANNNNN???? (Vineri, 15 mai 2015, 9:40)

    timp tamp [utilizator]

    Țăranu de Teleorman trebuia să capete câte un an pentru fiecare mort adus la secția de votare plus un bonus de un an pentru fiecare turist la secțiile de votare.
  • +23 (23 voturi)    
    CAm putin (Vineri, 15 mai 2015, 9:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa furi de 20 de ani tara ca acest membru al MAfiei Rosii si sa iei un an cu suspendare e cam putin. PSD este un grup infractional pust pe furt. Toti trebuie judecati si condamnati. Un om cinstit nu poate face parte din aceasta banda de mafioti
      #showComment#showComment
  • +20 (20 voturi)    
    nu cred ca va pleca din PSD... (Vineri, 15 mai 2015, 10:06)

    lili [anonim]

    Probabil ca-si va da demisia dupa ce sentinta va fi definitiva, dar din PSD eu nu cred ca va pleca..
    Penalii colcaie in toate partidele romanesti asta de ce ar pleca?!
    Nu cred ca va pleca, sila!
    Oricum, astept reactia lui Ponta si a PSDistilor!
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    Nedreptate scandaloasa! (Vineri, 15 mai 2015, 10:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Numai un an cu suspendare? Este scandalos de putin!
    Pe drept cuvant, Dragnea se considera jignit profund, acest "dar" fiind mult prea mic, avand in vedere serviciul imens pe care l-a facut, in 2012, lui Felix si tuturor celor de la Grivco.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-i mai grav? (Vineri, 15 mai 2015, 10:40)

    mcv [utilizator]

    Ce este mai grav: sa furi 1milion de euro, sau sa furi 1 milion de voturi?
    Cand majoritatea cetatenilor/instantelor vor raspunde corect la aceasta intrebare, atunci inseamna ca tarisoara va mai avea o sansa. Pana atunci, vom trai cum traim acum...
  • +6 (6 voturi)    
    Praf in ochi (Vineri, 15 mai 2015, 10:47)

    Seele [utilizator]

    Sistemul informatic nu contravine cu nimic legii, stimularea materiala si votul multiplu sau introducerea buletinelor de vot ale unor persoane care nu au votat sunt problemele mari. Mi s-ar parea normal ca, dispunand de destule resurse, STS-ul sa poata pune la dispozitie un sistem similar, transparent, la dispozitia BEC, pentru a putea sti in timp real NUMARUL votantilor, nu ce au votat, desi nu stiu daca procurorii au reusit sa explice cum si daca s-a aflat asa ceva. Toate partidele au folosit ani de-a randul aceleasi mecanisme. Ceea ce ma sperie, insa, este ca ne apropiem de luna iunie, nu vad modificarea legilor electorale, orice altceva este praf in ochi. Il condamna pe Dragnea-sentinta deocamdata nu este definitiva, il ancheteaza pe Frunzaverde, ei si? Anul viitor tot dupa sistemul "original" falimentar, creatorul unui parlament plin de incompetenti, vom vota?Se apropie vara, toata lumea va dormi.....noiembrie bate la usa.
  • -5 (9 voturi)    
    Dosar Politic (Vineri, 15 mai 2015, 11:10)

    Velma Kelly [utilizator]

    Punct.
    Va castiga in recurs. Si daca nu va castiga, romanii stiu ca-i dosar politic indiferent cati ciudati in robe spun altfel.

    Start la minusuri, asta-i adevarul.
      #showComment
  • +7 (7 voturi)    
    DNA (Vineri, 15 mai 2015, 11:23)

    vezi [utilizator]

    ...cand se va interesa cum dna Bombonica a luat hotelul ?!....si cum a scapat si de datoriile la stat !!!
  • +11 (11 voturi)    
    atat valoareaza democratia intr-un stat de drept? (Vineri, 15 mai 2015, 11:27)

    ..13 [utilizator]

    Cine a fost in completul de judecata?

    Vreau sa stiu.
  • +11 (11 voturi)    
    e plin (Vineri, 15 mai 2015, 11:29)

    toxx [utilizator]

    in toata tara de combinatori ca dragnea. stiu pe cineva din Mihailesti, GR (da, e f aproape de Bucuresti), care a votat cu psd doar pt ca primarul cere cartea de identitate cand vrei o audienta sau o autorizatie pentru a vedea daca ai votat. stiu ca veti spune ca nu are de unde sa stie pe ce a pus stampila, dar lumea se conformeaza, comunitatea mica, daca te scapi de ceva, se afla repede, si apoi nu mai faci nimic acolo, nu mai obtii nimic. cam asta e mafia politica din Romania, halal democratie.
  • +6 (6 voturi)    
    bon... (Vineri, 15 mai 2015, 12:10)

    liviu_ [utilizator]

    deci e vinovat. nu conteaza daca e cu suspendare sau nu.
    e VINOVAT!
    asteptam DEMISIA !!! si nu ar fi rau sa vina si demisia guvernului pentru asta. cand iti conduce campania unu condamnat pentru furt de voturi decizia corecta este DEMISIA !
  • -5 (5 voturi)    
    Cate zeci de dosare o avea marinarul (Vineri, 15 mai 2015, 12:28)

    Corni [anonim]

    Cate zeci de dosare o avea marinarul, vom vedea in episodul urmator. Tineti aproape!
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    imi fac partid, pun mortii sa ma voteze (Vineri, 15 mai 2015, 12:56)

    yellowdog [utilizator]

    castig alegerile, pun mana pe resursele tarii, imi fac rost de 20 mil de sclavi sa imi plateasca taxe si impozite, iar daca am ghiniounul sa fiu prins, 1 AN CU SUSPENDARE????
    Borfasilor
  • +6 (6 voturi)    
    1 an cu suspendare nu e pedeapsa (Vineri, 15 mai 2015, 13:57)

    emil bobu [utilizator]

    1 an cu suspendare e frectie.

    Cu cat esti mai apropiat de Ponta, cu atat scapi mai usor.

    Sa creasca la 10 ani cu executare si mai vorbim.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar vinovatii pt. alegerile prezidentiale di diasp (Vineri, 15 mai 2015, 16:27)

    dimu [anonim]

    Cand vor fi trimisi in judecata vinovatii pt. organizrea defectuasa (sabotarea alegerilor) din diaspora ? Sper sa nu fie si ei condamnati tot cu suspendarea pedepsei !
  • +3 (3 voturi)    
    (In)Justitia (Vineri, 15 mai 2015, 18:43)

    Hohey [utilizator]

    Inca o plama data iluziei ca justitia functioneaza in tara asta. Condamnari (la Inalta Curte) doar cu suspendare intr-un dosar in care se devoaleaza mecanismenle care duc la fraudarea unor alegeri ar trebui sa ne dea de gindit...
  • +1 (1 vot)    
    Justitie ca la noi. (Vineri, 15 mai 2015, 19:16)

    dezamagitul [anonim]

    V-ati pierdut timpul degeaba atata timp cu anchete si termene in insanta iar la sfarsit rezultat nul.
    Votati voi mortilor incontinuare ca justitia este cu voi.
    Iar toti procurori si judecatori sa dea frumosii banii luati in aceasta perioada inapoi , fiindca nu se vede niciun rezultat . Cei morti si vii manipulati de dragnea si ai lui nu mai pot de ras pentru pedeapsele primite ,vor fura voturile in continuare halal democratie instasurata prin fraudare de la inceput pana acum si doar pentru pungasi nu pentru cei cinstiti.
    Decat asa justitie care macina in gol si pe la televiziuni mai bine de loc , cel putin economisim niste bani.
    Doamne iarta-i ca noi nu putem .
  • +3 (3 voturi)    
    Doar atat? (Vineri, 15 mai 2015, 19:25)

    SaS [anonim]

    SE pare ca legea este blanda cu acest politician care se simte un nevinovat(el) miel de sacrificiu.
  • +1 (1 vot)    
    deplorabil (Vineri, 15 mai 2015, 20:20)

    mistydo [utilizator]

    Condamnat fiind, încearcă să manipuleze populatia prin a sustine ca el a fost pedepsit pentru că a chemat lumea la vot! Nu spune că a făcut asta în ziua votului!
  • 0 (0 voturi)    
    D. Voiculescu vinovat (Luni, 18 mai 2015, 8:20)

    Mirceaio [anonim]

    Toti cei care au urmat ambitiile "schizofrenice" ale lui Dan Voiculescu isi merita soarta. Singurul care a avut curajul sa il infrunte pe acest securist a fost Traian Basescu. Mencinicopschi e in puscarie datorita lui Dan Voiculescu. Tot raul din Romania de dupa revolutie se datoreaza acestui individ care este dupa parerea mea bolnav psihic. Ponta cu TVA ii urmeaza sfatul lui Voiculescu. La paine s-a incercat acelasi lucru dar pretul in unele cazuri s-a scumpit. Sa vedem ce urmeaza!