Liderul sindical Marius Petcu, acuzat de luare de mita, va fi eliberat din arest sub control judiciar
Potrivit procurorilor, in perioada anilor 2009-2010, Marius Petcu, in calitate de presedinte al Federatiei Sanitas, a primit de la omul de afaceri Petre Scrieciu, in baza unei intelegeri anterioare, in mod repetat, sume de bani, reprezentand circa 20% din valoarea fiecarei situatii de lucrari decontate, pentru a atribui firmei acestuia un contract de executie de lucrari avand ca obiect executarea obiectivului 'Centrul de educatie, perfectionare si recreere - Snagov', pretul negociat al contractului fiind de 9.234.570 de lei, fara TVA, suplimentat ulterior cu suma de 1.875.915 lei, fara TVA.
DNA mai preciza ca, la data de 1 februarie 2011, in baza unei intelegeri anterioare, Marius Petcu a primit, prin intermediul sotiei sale, un imobil tip vila situat in Predeal, in valoare de circa 200.000 de euro.
Pe 24 martie, Marius Petcu a fost prins in flagrant in timp ce primea de la Petre Scrieciu suma de 40.000 de euro, reprezentand doua transe din mita, aferente lunilor ianuarie si februarie 2011, au informat procurorii.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Cred ca nu au mai primit ordine de la Cotroceni pentru ca cei de acolo sunt ocupati cu impartirea in momentul de fata.
Rusine!
Sa plecam din tara!
Pe nevoiasii care fura, cum de ii pastrati fara probleme in arest si raman acolo pana la terminarea pedepsei?
De confiscare partiala avere la Petcu nu se pune problema?
Judecatori mediocri si avari care fac mult rau tarii.
S-au constituit intr-o grupare inchisa (mafiota?) inmugurita in regimul Iliescu
Sanatate!
Pai in tara asta nu mai face nimeni puscarie? Cand le dati drumul si criminalilor, violatorilor si hotilor de buzunare? Ca vad ca de parlamentari, mafioti, interlopi, evazionisti, manelisti, judecatori si politisti nu va puteti atinge!
Vantu liber, Nastase liber, Petcu liber, urmeaza Voicu, Nicolaiciuc, Popa, si toti Camatarii, Sportivii si celelalte scursuri ale societatii romanesti contemporane.
Presimt ca urmatoarea revolta poulara va fi, la fel ca in '89, impotriva castei judecatorilor si magistratilor care au intrecut orice masura a bunului simt. Cred ca pana la asanarea acestui cancer al societatii romanesti, ar fi indicat sa se introduca justitia poporului, sa fie judecati de populatie in piata publica!
Sunt sigur ca judecata ar fi mai dreapta, mai aproape de bunul simt, mai aproape de ideea de adevar si dreptate, decat dreptatea pe care ne-o ofera aceste jigodii, batandu-si joc de un intreg popor.
Atat UE cat si SUA au exact aceeasi parere ca a mea si ca a intregului popor despre justitia din Romania.
Se strange latul, domnilor "magistrati"! Eu sunt sigur ca veti plati odata si-odata pentru porcariile pe care le faceti!
In rahatul asta de tara plina de tradatori si invidiosi, oameni de nimic este normal sa patesti ce a patit Marius Petcu.
Sa le fie rusine celor care acuza si fac comentarii numai din ce vad la tv si citesc in ziare.