Scandalul Microsoft: Parchetul General a sesizat Inspectia Judiciara inca din septembrie 2017 cu privire la Mihaela Moraru Iorga, procurorul de caz
Comunicatul Ministerului Public:
Avand in vedere comunicatul Directiei Nationale Anticoruptie nr. 106/VIII/3 din 1 februarie 2018 privind instrumentarea cauzei cunoscuta generic sub denumirea "dosarul Microsoft", precum si solicitarile mass-media de a furniza un punct de vedere in legatura cu solutiile de clasare dispuse, Biroul de informare si relatii publice este abilitat sa aduca la cunostinta opiniei publice urmatoarele:
Procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a primit o informare din partea procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie in legatura cu modul de instrumentare a cauzei cunoscuta generic sub denumirea "dosarul Microsoft", precum si cu masurile intreprinse de catre conducerea DNA in data de 17 iulie 2017.
In data de 20 septembrie 2017 - pe baza actelor inaintate de catre conducerea DNA anterior, respectiv pe 5 septembrie 2017 - procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a sesizat, in calitate de titular al actiunii disciplinare, Inspectia Judiciara cu privire la savarsirea abaterii disciplinare prev. de art. 99 lit. t coroborat cu art. 991 alin. (1) si (2) din Legea 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor (exercitarea functiei cu rea-credinta sau grava neglijenta) de catre procurorul Moraru Iorga Mihaela. Sesizarea priveste mai multe aspecte, printre care si modul de instrumentare a cauzei mentionate anterior.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Ca pe Iorga cerceta !
(PS. Din folclorul urban dambovitean) !!
intelegi, dupa demitere, si fiindca facuse contestatie la csm.
iar demiterea a fost pentru ceea ce a declarat inspectiei judiciare, care ancheta scurgerea de la sedinta lui kovesi cu precurorii codasi la dosare. aia cu decaparea de dosare pana la primu' menistru, aka dottore.
adica, dupa razboi, cand apar vitejii.. :-))
cum de iorga n'a fost deranjata pana atunci, cand intarzia un dosar de mare valva, dosarul dosarelor, dosarul vietii lui kotrutza ?!
cine ar mai trebui anchetat(a) ?!
Stalin ar muri de invidie...
Esti imaginea vie a analfabetului functional.
abramburica e mandra de tine.
- au dat-o afara din magistratura ABUZIV pe Judecatoarea care l-a condamnat pe Dan Voiculescu (dar intre timp ea a revenit pt ca a castigat in instanta)
- au deschis nenumarate anchete impotriva Procurorului Sef DNA Kovesi la ordinul PSD, exact atunci cand PSD-ALDE o ataca
- trag de timp in dosarul lui Mihaela Moraru Iorga, sluga PSD - invitata la Antena 3....pe care Kovesi a dat-o afara din DNA si care a instrumentat dosarul Microsoft
Mai studiaza.
Cucuveaua este buna.
(3 cuvinte inteleg si #rezistentii, asa ca va rugam sa va adaptati publicului)
Au albit acum pe unii sau pe altii, dar pre multi dintre ei vor fi ... din nou...
Acum sincer pot afirma deschis ca Udrea este proasta tare si prea multi dinti are impotriva dnei Kovesi...
Sigur si urmarirea aia pe care evreii o faceau venea cam pe aceea poarta...
Greatza fata de blonda de mare duzina!
cazul black cube si ingroparea de vie a codrutei.
nici o vorba,nici un pas inainte.
pe atunci eram de parere ca nu exista agentii de spionaj private.
poate front end-uri,alea da,cum era cu detectivii ''particulari'' de pe la noi.
insa nu se baga gorobetii aia mici cu bategarzii vietii,sa spioneze sistematic un oficial al unui stat strain.e ridicol...
imi pastrez aceeasi opinie
In momentul cand a cerut ridicarea imunitatii faptele erau prescrise. Ii asteptam pe cei listati in articol sa o dea in judecata. Kovesi a demonstrat inca o data ca este slab pregatita dpdv profesional. Ce a facut ea este clar un amestec in lupta politica. Acestea sunt fapte de abuz in serviciu. Am sustinut-o pana acum, dar din acest moment nici nu vreau sa o mai ascult.
Precis ca faci parte si din categoria celor care l-au votat in 2014 pe Iohannis si in 2016 USR, dar bine inteles ca nu o sa-i mai votezi fiindca te-au dezamagit si o sa votezi "pt prima data cu PSD pt ca macar astia incearca sa faca ceva pt tara", nu-i asa !! :))))
PS. Stii ce te da de gol ca nu esti cine zici ca esti ? Faptul ca ne spui ca nu esti singur, ca sunteti mai multi ("Asteptam demisia...") Treaba tipic pesedista !
Macar s-o fi tinut pe langa voi pe Floricica Dansatoare, sa va mai aline amarul asteptarii.
asa zic sticlele de stiri. normal, latrinele si oteveurile au fost primele cu stirea.