Relu Fenechiu a parasit Penitenciarul Vaslui / Fostul ministru sustine ca judecatoarea Sofica Dumitrascu i-a cerut iertare si i-a spus ca Livia Stanciu Stanciu a vrut o decizie unanima
La iesirea din Penitenciar, fostul ministru al Transporturilor a lasat sa se inteleaga ca a fost condamnat pe nedrept si si-a cerut scuze fata de celelalte persoane care au fost condamnate in acelasi dosar.
'E o perioada pe care nu o doresc nimanui, chiar daca este un sport national in lumea politica din Romania. Vreau sa imi cer scuze de la cinci oameni nevinovati care au intrat cu mine in acest necaz, si care au intrat exclusiv datorita faptului ca trebuia eu sa fiu condamnat. Nu vreau sa intru in amanunte, pentru ca avem tot timpul in fata. Imi exprim regretul fata de una dintre persoanele care m-au condamnat pe mine', a declarat Relu Fenechiu, la iesirea din detentie.
El a facut referire si la judecatorul Sofica Dumitrascu, afirmand ca in timpul detentiei a fost vizitat de aceasta la penitenciar pentru a-si cere scuze ca l-a condamnat.
'A fost una din persoanele care m-au condamnat pe mine, ma refer la doamna judecator Sofica Dumitrascu, care mi-a facut o surpriza incredibila, venind la mine in detentie la Jilava si cerandu-mi iertare. E verificabil acest lucru, documentele sunt publice cu siguranta (...) mi-a spus exact asa: 'Relu, te rog, iarta-ma, nu am avut ce face, doamna Stanciu ne-a spus ca trebuie sa fie o decizie luata in unanimitate'. Mi-a spus tot atunci ca a rugat-o pe doamna Stanciu sa-i lase in pace macar pe oamenii nevinovati care sunt condamnati alaturi de mine si care chiar nu au nicio vina si a spus ca nu se poate, ca asa trebuie sa se intample', a spus Fenechiu.
El a afirmat ca Sofica Dumitrascu i-a promis ca va declara aceste lucruri. 'Daca traia, sunt convins, de fapt mi-a promis ca, cu toate riscurile pe care le are, si le va asuma si va declara aceste lucruri. Dumnezeu a luat-o dintre noi, dar sunt convins ca adevarul va iesi la iveala la un moment dat', a declarat Fenechiu.
Intrebat fiind cum a fost perioada celor trei ani si jumatate petrecuti dupa gratii, fostul ministru al Transporturilor a raspuns ca a fost ''incredibil de greu pentru familie', facand astfel referire la decesul tatalui sau la scurt timp de la incarcerare.
El a dat, totodata, asigurari ca nu mai este interesat de viata politica si nu va mai face afaceri cu statul.
'Nu ma mai intorc in politica, nu vreau sa mai aud de afaceri cu statul roman. Vreau sa am grija de familia mea. Voi face afaceri atat timp cat statul imi va da voie sa fac acest lucru. Un om face afaceri daca e lasat sa si castige ceva. Daca statul roman considera ca tot ceea ce castig trebuie sa ii dau lui, atunci va trebui sa gasesc o solutie, pentru ca trebuie sa-mi intretin si familia (...) Vedeti telefonul asta? Sa presupunem ca eu vi-l vand, cum am vandut transformatoarele si dumneavoastra spuneti ca e scump si prost si vechi. Logic, imi cereti banii inapoi, da? Dar daca imi cereti banii, trebuie sa imi dati telefonul inapoi sau nu?', a spus Fenechiu.
El a afirmat ca transformatoarele nu mai pot fi date inapoi, pentru ca au fost vandute. 'Totul a fost un mare bluf si e o decizie a unei instante in acest sens. Marea problema e ca in justitia din Romania nu mai exista o cale de atac, dar o vom gasi', a adaugat Fenechiu.
Fost ministru al Transporturilor, liberalul iesean Relu Fenechiu s-a aflat in detentie la Penitenciarul Vaslui pentru a-si ispasi o condamnare de 5 ani si 6 luni de inchisoare. Din pedeapsa Fenechiu a executat trei ani, sase luni si opt zile, respectiv 1.195 zile inchisoare, 203 zile fiind considerate ca executate ca urmare a muncii prestate, 83 de zile dintre acestea fiind activitati lucrative la clubul unitatii si 120 de zile ca urmare a elaborarii de lucrari si articole stiintifice.
Fostul ministru al Transporturilor a fost condamnat definitiv in dosarul ''Transformatorul'' in luna ianuarie a anului 2014, dupa ce a fost trimis in judecata de procurorii DNA in iunie 2012, fiind acuzat ca in perioada 2002 - 2005, prin firmele sale, a vandut transformatoare si intrerupatoare uzate si vechi la preturi de produse noi catre Sucursala de Intretinere si Servicii Energetice Electrice Moldova, cu complicitatea fostei conduceri a institutiei. Prejudiciul de 5,5 milioane de lei nu a fost recuperat pana acum.
A doua condamnare, cea in dosarul ''Siveco'', s-a facut dupa ce fostul ministru si-a recunoscut vinovatia intr-un dosar in care era acuzat de DNA Ploiesti de trafic de influenta in forma continuata si spalare de bani.
In solicitarea de eliberare conditionata, Fenechiu a argumentat ca a ispasit deja doua treimi din pedeapsa, a scris doua lucrari stiintifice pe timpul detentiei si a avut o serie de inventii care au fost brevetate. ¬
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Tu doar sa pregatesti banisorii...ca sa fie totul ca la carte. Sa-i transformi in stingerea datoriei ca poate se trezeste unul si face scandal ca ai iesit ilegal din pusculita si intri la loc. Carturarule!
hotia in romania devine din ce in ce mai profitabila...
cu cat furi mai mult cu atata scapi mai usor si ramai si cu banii, eventual dai o parte din ei ca sa te scoata mai repede...
PS. Mai ales daca porti numele de "Basescu" ! ;))
Dupa razboi, multi voinici se arata.
Minti ca un escroc. Daca era asa cum ziceai tu, de mult urlau Antenele.
Fenechiu, ca un adevarat limbric pluseaza afirmand ca judecatoarea
il tutuia !
PS. Ar fi extrem de simplu sa se dovedeasca faptul ca Dumitrascu nu l-a vizitat pe borfas la penitenciar, dar jigodia mizeaza (corect) pe faptul ca nimeni nu va fi interesat de asa ceva !
Fenechiu este al doilea iar de-acum incolo lista jigodiilor penale care o vor lua drept martora pe Sofica Dumitrascu pt a-si clama nevinovatia s-a deschis : Mazare, Nicusor Constantinescu, Valcov, Puiu Popoviciu si altii si altii si multi altii...
PS. Tineti-va bine ! ;))