Politia din Prahova: Sebastian Ghita a incalcat termenii controlului judiciar. A fost informata instanta suprema
Sebastian Ghita, care se afla sub control judiciar pe cautiune, s-a prezentat ultima data la Politie luni, unde a semnat conform procedurii impuse prin aceasta masura.
Totodata, una dintre obligatiile impuse prin masura controlului judiciar era ca fostul parlamentar sa se prezinte ori de cate ori era chemat de autoritati, obligatie pe care Ghita a incalcat-o, miercuri, prin neprezentarea sa la sediul DNA Ploiesti in urma citarii.
"In conditiile in care inculpatul a incalcat termenii controlului judiciar, IJP Prahova a informat, in aceasta dimineata, Inalta Curte de Casatie si Justitie, care va dispune in consecinta", a declarat Marian Popescu.
La data de 22 noiembrie, ICCJ a decis definitiv ca Sebastian Ghita ramane sub control judiciar pe cautiune in dosarul in care a fost trimis in judecata de DNA Ploiesti alaturi de fosti sefi din politie si parchete.
De asemenea, instanta a respins, la acel moment, cererea lui Sebastian Ghita de a parasi teritoriul Romaniei fara incuviintarea judecatorilor.
Procurorii DNA Ploiesti au emis, miercuri, mandat de aducere pe numele fostului deputat Sebastian Ghita, dupa ce acesta nu s-a prezentat la Parchet in baza citatiei anchetatorilor, au declarat surse apropiate anchetei.
Potrivit acestora, Ghita a fost citat sa se prezinte la DNA Ploiesti la ora 12,00 in dosarul Ponta-Blair, insa nu a venit, el trimitandu-si avocatii, care au refuzat sa faca declaratii in fata presei.
In aceste conditii, fostul deputat a fost cautat la domiciliul sau si la mai multe adrese despre care se cunostea ca sunt frecventate de fostul parlamentar, fara a fi insa gasit, au adaugat sursele citate.
Politistii il cauta in continuare pe Sebastian Ghita, sursele citate precizand ca a fost dat in consemn la punctele de frontiera si ca este cautat pe teritoriul intregii tari.
Sebastian Ghita a ramas fara imunitate dupa ce mandatul sau de deputat a incetat in luna decembrie, dupa alegerile parlamentare.
Sebastian Ghita a fost deputat intre 2012 si 2016. In acest an, el a candidat pentru un nou mandat de parlamentar din partea PRU, insa acest partid nu a trecut pragul electoral, astfel ca Ghita nu a intrat in Parlament.
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
Proiect finantat de Uniunea Europeana | |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Cica ala rau zbura cu peste 200 de km/h, urmarit de politistii cei buni. La un moment dat un sofer neindemanatic i-a blocat nitel pe urmaritori, suficient cat cel urmarit sa poata iesi din raza vizuala a politistilor, sa opreasca masina langa o alta stationata. Filmul il vazusera si sereistii care i-au comunicat asta iar in plus i-au spus si ca e bun, le-a placut si parca ar vrea sa-l revada. Ghita le-a facut pe plac !
PS. Voua va place ?
PPS. Unii deja pe FB zic ca filmul e prost si ca noi suntem luati de fraieri !