In ziua votului, Ghita ar fi contactat deputatii din toate partidele cerandu-le sa respinga cererile DNA de incuviintare a retinerii si a arestarii, sustine un deputat PSD
"In ziua votului, Ghita Sebastian Aurelian a contactat, personal, deputatii de la toate formatiunile politice si i-a rugat sa nu voteze cererea, promitandu-le direct sau lasandu-le sa se inteleaga ca atunci cand au nevoie, usa televiziunii RTV le este deschisa, avand in vedere si faptul ca urmeaza doua campanii electorale anul acesta. A fost de la sine inteles ca, in cazul unui vot in favoarea arestarii observat, consecintele erau dezastruoase pentru cel in cauza", a precizat parlamentarul cu identitate protejata in fata procurorilor anticoruptie.
De asemenea, deputatul a precizat in declaratia pe care a dat-o la DNA ca votul ar fi putut fi observat in contextul in care presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a permis filmarea procedurii de vot de la balcon, lucru care, potrivit parlamentarului, nu se mai intamplase niciodata pana atunci, ceea ce ar fi inseamnat ca "exista posibilitatea ca din cele patru camere, una sa fie a postului Romania TV sau chiar a lui personala, scopul fiind de a monitoriza votul fiecarei persoane care trecea pe la urne", se arata in declaratie.
"A fost prima data de cand sunt parlamentar cand s-a permis la un vot cu bile sa fie lasate camerele la balcon pentru a avea vizibilitate maxima. Ghita Sebastian Auresian foloseste televiziunea sa ca o forma de santaj pentru oamenii politici, iar toata forta financiara si relationala detinuta o foloseste ca mijloc de a obtine in schimb avantaje persoanale de orice natura", mai sustine martorul cu identitate protejata.
Totodata, colegul de partid al lui Sebastian Ghita le-a mai spus procurorilor ca il cunoaste personal pe acesta, precizand ca "Ghita Sebastian Aurelian a avut in ultima perioada si are la acest moment atata putere financiara si relationala incat deciziile lui au fost si sunt respectate de conducerea Partidului Social Democrat si ma refer aici, in principal la Victor Ponta si Liviu Dragnea. Astfel, Ghita Sebastian Aurelian a putut sa impuna, in perioada mandatului lui Victor Ponta din aprilie 2012 pana in noiembrie 2015, fara probleme, numirea, mentinerea sau revocarea in functii publice importante a unor persoane la nivel judetean sau central. Aceasta forta a lui Ghita Sebastian Aurelian era si este potentata de detinerea postului de televiziune Romania TV unde are posibilitatea sa promoveze imaginea unor politiciei sau sa-i distruga", se mai arata in declaratia data in dosar.
Sebastian Ghita a fost instiintat vineri de procurorii DNA Ploiesti ca trebuie sa plateasca o cautiune de 13 milioane de euro, suma reprezentand 10 % din averea parlamentarului, estimata la aproximativ 130 de milioane de euro. Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX ca la stabilirea cautiunii s-a avut in vedere gravitatea faptelor, starea materiala si faptul ca patru persoane cercetate in acest dosar au fost arestate preventiv. Masura a fost luata dupa ce plenul Camerei Deputatilor a respins cererile DNA de retinere si arestare a parlamentarului.
Intrebat de acuzatiile pe care i le aduce colegul de partid, Sebastian Ghita a declarat, la iesirea de la audieri, ca "imi este interzis sa va ofer orice fel de informatie. Nu am voie sa spun nimic. Procurorul mi-a spus ca nu am voie sa vorbesc, am scris acele lucruri si nu am voie sa le incalc. Ma simt interzis".
Sebastian Ghita este acuzat de dare de mita, santaj, doua infractiuni de folosire, in mod direct sau indirect, de informatii ce nu sunt destinate publicitatii, cumparare de influenta si conducerea fara permis.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Daca, insa, vor mai aparea si alte denunturi care sa confirme santajul lui Ghita, atunci e clara treaba.
Banuiesc ca , odata pus sub control judiciar, convorbirile lui Ghita sunt automat puse sub urmarire. Altfel interdictia de a lua legatura cu X sau Y nu si-ar mai avea rostul.
Degeaba ii interzici unui individ sa nu se intalneasca sau sa nu telefoneze cu anumite persoane daca nu supraveghezi acest lucru.
Ce separatie este acum intre societatea civila si clasa politica ? Exista intr-adevar una, in sensul ca societatea civila aproape ca nu exista, pentru ca clasa politica are si manipuleaza majoritatea MEDIE-ei. Inclusiv Digi, la care ma uit cel mai des.
Acum se vede ce individ periculos si fara scrupule este. Incepe sa fie la fel ca Vantu.
La Ghita se vede cel mai clar ca este capul unui caracatite mafiote. Majoritatea infractorilor sunt cam saraci cu duhul, insa el este cu un IQ ceva mai mare.
Insa dupa declaratia cu "nascut sa creez" mi-am dat seama ca are acea prostie nascuta din mandrie tipica prostilor imbatati de putere (gen cosorul lui Moceanu)
Saracul Ghita, dupa ce ca era sa ii taie aia curentu ca avea conturile blocate si nu putea sa plateasca, acum mai e si interzis.
Eu cred ca are cineva ceva cu el.
Daca nu isi asuma cu nume si prenume, poate sa fie tot atat de bine o intoxicare, ca sa aiba site-urile media ce sa mestece.
Plus, ce atata tam-tam cu arestarea preventiva? Daca nu le convine, sa-l trimita in judecata si sa-l condamne definitiv, nu sa se tina de show-uri.
Dar eu ma tot intreb, cine mama dracu se uita la RTV? Ce influenta are televiziunea aia? Eu ma gandeam ca oamenii usor influentabili se uita la a3. Mai are loc si mizeria lu ghita?