Victor Ponta, la DNA pentru a depune documente legate de dosarul sau. Procurorul de caz nu l-a primit
Victor Ponta a parasit sediul DNA dupa cateva minute, dupa ce procurorul de caz i-a spus ca nu il poate primi, intrucat nu fusese citat, ci s-a prezentat din proprie initiativa. Premierul a lasat la registratura mai multe documente, in dosarul "Turceni-Rovinari".
"Am vrut eu sa depun (la dosar, n.r.) decizia Curtii Europene de Justitie din 3 septembrie, care explica ce se intampla cu contractele de prestari de servicii. Eu zic ca am facut activitate, procurorul zice ca nu am facut, Curtea Europeana de Justitie ne-a zis sa ne vedem de treaba amandoi, pentru ca, atat timp cat s-au platit taxele, e in regula. Din punctul de vedere al Curtii Europene de Justitie, care e obligatoriu, sigur, pentru toate tarile Uniunii Europene, nu avem un caz aici", a spus premierul Victor Ponta, la iesirea de la DNA, citata de Mediafax.
"Probabil ca va studia documentul si, dupa ce il studiaza, ma cheama", a precizat Ponta.
El a adaugat ca nu a primit inca niciun raspuns la cererile sale.
Ponta a mai afirmat ca, din punctul sau de vedere, ar trebui sa se aplice decizia Curtii Europene, daca suntem membri ai UE.
Intrebat de ce a venit personal sa depuna actele si nu si-a trimis avocatul, el a spus ca spera sa discute cu procurorul, sa-i explice, dar, pentru ca magistratul nu a avut timp, va veni cu alta ocazie.
Premierul Victor Ponta a fost si in 3 septembrie la DNA, pentru a fi audiat.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Minti, ca de obicei, ca faci asta ca sa usurezi procedurile. De fapt o faci pentru a te face scapat cu basmaua curata, ori asta inseamna ca te stii vinovat!
Multi ani cu executare iti doresc si tie, ciuma rosie ce esti, imi doresc sa te vad in zeghe ca si pe "independentul" Oprescu!
ia sa ma duc io la procurorul asta de ma cauta (si) pe mine de oua si sa-i arat ca eu am fost cuminte si ca uite ce rezolutie e tooooocmai din 03.09.2015 si ca deci eu nu am furgasit de fapt nimic si ca ce aveti voi cu mine? ce daca sunt mincinos? ce daca am furat si eu, ca uite la base.............
procurorul nici nu l-a bagat in seama. daca se ducea gogu de la scularie cu tidula tontului si o lasa la registratura, tot aia era.
Smecher defect ce esti , crezi ca toata lumea-i proasta .
Mai mult legile si deciziile instantelor nu au efect retroactiv asa ca decizia din 3 Septembrie poti s-o uiti, infractiunea ramane
2. in penal, legile si deciziile juridice favorabile retroactiveaza.
sigur, asta nu-i da automat dreptate lui Ponta,
cei care tin cont de deciziile CEJ sunt judecatorii.
desigur, Ponta spera sa nu fie trimis in judecata, pentru ca in acel moment, automat ii zboara scaunul de sub fund. scaunul de p.m. adica.
ce spune Ponta e penibil, nu cred ca acea decizie CEJ era pe un caz identic cu al lui.
ma indoiesc ca CEJ putea valida ca cineva sa ia bani pe prestari servicii pe care nu le-a prestat.
aia de la CEJ sunt europeni, si au drepturi :)
Ar trebuii sa fie suspendat din functie cat timp este anchetat, nu vad cum isi mai poate indeplinii atributiile in situatia asta.
"Eu zic ca am facut activitate, procurorul zice ca nu am facut, Curtea Europeana de Justitie ne-a zis sa ne vedem de treaba amandoi, pentru ca, atat timp cat s-au platit taxele, e in regula."
Cu alte cuvinte, atata vreme ca platesti taxe pe mita mascata ca si prestari servicii fictive, e in regula? Incredibil, dar Ponta e un avocat chiar mai prost decat e PM!!!