Avocat: Sorin Oprescu a fost avertizat de foarte mult timp ca i se pregateste ceva
"Sorin Oprescu s-a pozitionat foarte bine in cadrul procesului. S-a referit la faptul ca niciodata nu a pretins, direct sau indirect prin intermediari, mita de la niciun fel de persoana. Niciodata nu a cunoscut provenienta sumelor de bani. Sunt sustinerile domnului Oprescu din primul moment, dinainte ca noi, avocatii, sa gandim o strategie de aparare", a declarat avocatul Alexandru Chiciu, la finalul procesului de la Curtea de Apel Bucuresti, care a durat mai bine de sapte ore.
Avocatul a adaugat ca Sorin Oprescu a fost avertizat "din foarte multe surse" ca i se pregateste ceva.
"A spus-o si in sala de judecata. A aflat din foarte multe surse faptul ca i se pregateste ceva. A spus ca, de foarte mult timp, a fost avertizat sa fie atent ca i se pregateste ceva. A fost un om deschis, niciodata nu s-a ascuns. De ce nu si-a luat masuri de precautie? Un om care nu are niciun fel de legatura cu vreo fapta ilicita, de ce sa isi ia masuri de precautie. Sorin Oprescu nu s-a temut de nimic. A fost un om care a avut nevoie de niste bani, i-a cerut si a primit un imprumut", a explicat Alexandru Chiciu.
"Niciodata nu am luat mita", a spus si Sorin Oprescu in momentul in care a fost scos din duba si introdus in incinta Curtii de Apel Bucuresti.
Curtea de Apel Bucuresti a ramas luni in pronuntare pe contestatia depusa de primarul Sorin Oprescu la decizia Tribunalului Bucuresti de a-l aresta preventiv, intr-un dosar in care este acuzat de DNA de luare de mita.
Potrivit DNA, in perioada 2013-2015, un grup bine organizat, la care a aderat si Sorin Oprescu, a infiintat in administratia locala din municipiul Bucuresti un sistem prin care operatorii economici care doreau sa primeasca contracte din partea institutiilor publice aflate in subordinea primarului trebuiau sa remita o parte din profitul brut realizat din executia acelor contracte, cu titlu de mita, unor factori de decizie din cadrul aparatului.
"Astfel, executantul pastra pentru sine intre 30% si 33% din profitul brut, iar diferenta era remisa functionarilor din cadrul aparatului primarului municipiului Bucuresti, cu titlul de mita, un procent de 10% din valoarea contractului fiind cerut pentru Oprescu. Concret, membrii grupului, persoane cu functii de conducere din cadrul a doua institutii publice din subordinea primarului municipiului Bucuresti, facilitau castigarea contractului, vorbeau cu angajatii din subordine sa accepte documentatia de atribuire, precum si sa aprobe si dispuna efectuarea platii facturilor emise de firmele respective, foarte repede fata de momentul facturarii, totodata solicitand sume de bani pentru persoane cu functii de conducere in aparatul primarului municipiului Bucuresti, precum si pentru primar", preciza DNA.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Succes DNA, la puscarie cu coruptii astia!
Se leaga perfect, chiar cred ca onestul domn a fost pacalit, pentru ca asa se intampla cu oamenii onesti, sunt pacaliti si inlaturati. Mai avea doar un pic si era gata si autostrada aia suspendata cu care a pacalit oamenii sa il voteze... mare pacat... mare.
trebuie prins cu furaciunile mari
Efectiv, in acest individ s-au aruncat cu bani aproape in fiecare zi!
Cum credeti ca se construia sau se demola in bucuresti de parca erau fabricile din anii '90!
de la Voicu la Chiliman, via Oprescu, toti au invariabil aceeasi placa.
al naibii cum sunt unii gata sa-i imprumute cu zeci sau sute de mii de euro , chit ca nu s-au vazut decat de vreo 2-3 ori in viata!
slaba aparare, frate!
Oprescu e corupt, punct! Hai multi ani primeasca!
Pe dracu acum, oricine ia mita realizeaza foarte bine ca intr-o buna zi o sa "i se pregateasca ceva" :-)
Doamne fereste de un atac de inima ca Vadim, ca nu iei in groapa toate astea dupa tine!
cere bon fiscal de la toata lumea.
declara tot venitul si plateste impozitul aferent.
nu da spaga.
nu accepta spaga.
nu accepta/ incuraja sa se dea/ primeasca spaga in jurul tau.
daca nu esti de acord cu alesul tau (primar/ consilier/ parlamentar/ presedinte) pune mana pe telefon/ email si spune-i parerea ta. eventual, iesi in strada.
si casca bine ochii cand votezi.