Scandalul stenogramelor de partid: DNA s-a autosesizat si il cerceteaza pe Mircea Govor, seful PSD Satu Mare, dupa aparitia inregistrarilor din sedinta in care ii ameninta pe primari, directorii de scoli si de institutii deconcentrate
Reamintim ca o stenograma a sedintei PSD Satu Mare dupa turul 1 al alegerilor, obtinuta si publicata de Gandul, arata cum seful organizatiei judetene Mircea Govor, care e si vicepresedinte al Consiliului Judetean, ii ameninta pe membrii de partid cu rezultate slabe la turul 1: primari, consilieri, directori de deconcentrate sau directori de scoli.
"Deci nu se mai poate. Daca vreti sa lucram bine impreuna, bine, daca nu cu asta basta. (...) Cei care nu veti avea rezultate in turul doi, cat sunt eu in Consiliul Judetean si cat am posibilitate, nu o sa primiti niciun cinci bani. Cand se repartizeaza bugetul - zero si garantez ca niciunul nu mai primeste nimic. Stati si muriti, asta e viata. (...) Si-o spun foarte clar. Toti directorii de deconcentrate care au fost numiti politic, directorii de scoli, toti care au fost numiti politic daca nu participa efectiv la campanie, pleaca acasa", le spune Mircea Govor, potrivit unei inregistrari obtinute de Gandul.
Cu taierea fondurilor au fost amenintati si reprezentantii bisericii, cu care, sustine Govor, a discutat pentru sprijin pe 16 noiembrie. In inregistrare se poate auzi planul pe care il face seful PSD Satu Mare il face penru duminica alegerilor in care cere mobilizare maxima a activului de partid in fata sectiilor de votare, unde sa-i sfatuiasca pe oameni sa voteze cu Ponta.
Raspunsul DNA la cererea de informatii:
La solicitarea dvs. din data de 11 noiembrie 2014, Biroul de Informare şi Relaţii Publice este abilitat să vă comunice următoarele:
Având în vedere informațiile apărute în mass-media, referitoare la posibila implicare a lui GOVOR Mircea-Vasile, preşedinte al organizaţiei judeţene Satu Mare a unui partid politic, în săvârşirea unor infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea s-au sesizat din oficiu sub aspectul comiterii infracţiunii de folosire a influenței în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani sau alte foloase necuvenite prev. de art. 13 din Legea 78/2000 modificată.
Din datele şi informaţiile deţinute a rezultat următoarea situație de fapt :
La data de 4 noiembrie 2014, după primul tur al alegerilor pentru funcţia de preşedinte al României, GOVOR Mircea-Vasile, în calitate de preşedinte al organizaţiei judeţene Satu Mare a unui partid, i-a convocat la o şedinţă pe membrii respectivului partid, care deţin funcţii de conducere în instituţiile deconcentrate, primari, aleşi locali i judeţeni ş.a. Cu ocazia acelei şedinţe, GOVOR Mircea-Vasile i-a ameninţat pe participanți că se va folosi de influenţa şi autoritatea funcţiei sale pentru a-i destitui pe acei membri de partid care deţin funcţii de conducere în instituţiile deconcentrate şi care nu aduc voturi suplimentare pentru candidatul susţinut de partidul respectiv în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale. Cu aceeaşi ocazie, GOVOR Mircea-Vasile i-a ameninţat pe primarii şi aleşii locali ai partidului că va uza de influenţa şi autoritatea sa pentru a le tăia alocaţiile bugetare dacă nu vor aduce voturi în plus la turul doi al alegerilor pentru candidatul susţinut de partidul respectiv .
Şedinţa din 4 noiembrie 2014 a fost înregistrată de unul dintre participanţi, înregistrarea fiind postată pe mai multe site-uri de pe internet, iar redarea în formă scrisă a fost publicată/difuzată de mai multe ziare, posturi de radio şi televiziune începând cu data de 10 noiembrie 2014.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
"liderul PSD Cluj, Remus Lăpuşan, face precizări de-a dreptul şocante. Acesta recunoaşte deschis că metodele lui Govor sunt folosite şi la Cluj."
Spectacolul electoral e de neoprit.
Daca azi au inceput cu gaini moarte, maine ce o sa fie?
Struti cu tablete si trei picioare, sau mini girafe?
cam asa va fi.poate da domnul si toarna nenea ala tot.sau TAT TAT!ca la satu mare.hai la multi ani
Mai surprinzator este ca nu s-a sculat un director, un conslier, un profesor, sa riposteze si sa-i tranteasca usa de sa-i cada plombele. Ce indivizi slabi conduc deconcentratele in Romania ! Ce `nimeni` au pus peste tot psd-isti si ce bine seamana cu niste robi in lanturi.
ATENTIE VOTANTI, se poate ca de saptamana viitoare, ponta sa extinda asupra tuturor acest tip de tratament.
Prin urmare cel mai bine ar fi sa-l voteze pe Iohanis sau in cel mai rau caz sa nu voteze de loc. Numai asa pot fi siguri ca ponta va fi in continuare PM si va continua sa dea bani!