VIDEO Uioreanu, un nou dosar la DNA - implicati fostul subprefect al Clujului, Iuoras Remus, si un fost subofiter SRI
Procurorii spun ca Horea Uioreanu primea informatii de la Anca Elena Albu, fost subofiter in cadrul Serviciului Roman de Informatii - Directia Judeteana de Informatii Cluj. Acesta voia sa afle detalii din dosarele in care este cercetat. In schimbul informatiilor oferite, Anca Elena Albu urma sa obtina transferul in cadrul SIE, cu ajutorul lui Horea Uioreanu, potrivit procurorilor.
"In ordonantele de punere in miscare a actiunii penale procurorii militari au retinut ca inculpata Albu Anca-Elena a folosit si a permis inculpatului Uioreanu Horea-Dorin, accesul la informatii ce nu erau destinate publicitatii. Aceste informatii, al caror obiect erau actiuni de supraveghere operativa ce-l vizau pe acesta sau alte persoane, erau obtinute cu prilejul indeplinirii atributiilor sale de serviciu. Scopul urmarit de catre inculpata prin divulgarea acestor informatii a fost obtinerea transferului in cadrul SIE, cu mijlocirea directa a presedintelui Consiliului Judetean Cluj, Uioreanu Horea-Dorin. Aceste actiuni au fost savarsite cu intentie, in mod repetat, prin acte materiale distincte, direct sau prin intermediul mamei sale Balaj Silvia sau a subprefectului judetului Cluj, Iuoras Mihnea-Remus, la instigarea presedintelui Consiliului Judetean Cluj, Uioreanu Horea-Dorin'', se arata intr-un comunicat DNA transmis, vineri, redactiei.
DNA precizeaza ca fata de Albu Anca-Elena procurorii militari au dispus masura procesuala preventiva a controlului judiciar pe intreaga perioada a urmaririi penale. De asemenea, adauga sursa citata, inculpatei i s-a atras atentia ca, in caz de incalcare cu rea-credinta a obligatiilor care ii revin, masura controlului judiciar se poate inlocui cu masura arestului la domiciliu sau masura arestarii preventive.
In acest dosar este urmarita penal si Silvia Balaj, mama Anca-Elena Albu, pentru complicitate la infractiunea de folosire de informatii ce nu sunt destinate publicitatii. De asemenea, Minea Iuoras, fost subprefect al judetului Cluj este si el urmarit penal pentru aceeasi acuzatie.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
" Cu timpul, PNL Cluj a devenit familia mea adoptivă, membrii de partid mi-au fost, fiecare în parte – copii, fraţi sau părinţi. Am creat în acest timp o echipă care se remarcă în faţa celorlalte filiale ale PNL prin unitate şi prin profesionalism. Am încercat să îmi apropii oameni de valoare, să promovez tineri cu talent – am învăţat să trec peste orgoliile personale şi să nu mă tem de situaţiile de criză. Am asistat la adevărate dovezi de camaraderie, la trădări crunte sau la cuvinte dure. Am simţit de multe ori tendinţa de a da înapoi şi de a îmi trăi propria viaţă, departe de viaţa politică, dar nu am putut. O dată ce simţi că prin actul politic poţi îmbunătăţi viaţa comunităţii care te-a modelat, dependenţa transformată în otravă devine o necesitate permanentă. Partidul Naţional Liberal este, pentru cei care cred în el cu sufletul, sentimentul de siguranţă – pentru alţii e locul în care îşi pot pune în valoare calităţile, pentru fiecare membru liberal, acest partid a însemnat o trăire.
Personal, m-am maturizat o dată cu Partidul Naţional Liberal. De aceea pot spune cu mâna pe inimă că PNL Cluj a devenit, fără să-mi dau seama, viaţa mea." (Horea Uioreanu – A simți PNL)