UPDATE Seful unei sectii de chirurgie cardiovasculara din cadrul armatei a fost retinut pentru luare de mita/ El a fost prins luand 2.000 de euro de la ruda unui pacient
Potrivit ordonantei de punere in miscare a actiunii penale, la data de 5 iulie 2013, in calitate de medic militar, avand gradul militar de colonel si functia de sef al Sectiei Chirurgie Cardiovasculara II la Centrul Clinic de Urgenta de Boli Cardiovasculare al Armatei "Vasile Candea", inculpatul Mocanu Iancu a pretins unui denuntator suma de 2.000 euro, pentru a indeplini un act referitor la indatoririle sale de serviciu, respectiv internarea si investigarea medicala in scopul efectuarii interventiei chirurgicale asupra unui pacient (aflat in relatie de afinitate cu denuntatorul) diagnosticat cu o grava afectiune cardiaca, la unitatea spitaliceasca mentionata.
La data de 23 septembrie 2013, inculpatul Mocanu Iancu a primit suma de 2.000 de euro, imprejurare in care procurorii au procedat la constatarea infractiunii flagrante.
S-a dispus retinerea acestuia pentru 24 de ore, urmand a fi prezentat la Tribunalul Militar Teritorial Bucuresti cu propunerea de arestare preventiva pentru 29 de zile.
UPDATE: Medicul militar Iancu Mocanu va fi cercetat in stare de libertate; are interdictia de a parasi localitatea
Medicul militar Iancu Mocanu va fi cercetat in stare de libertate, dupa ce Tribunalul Militar Teritorial Bucuresti a respins marti propunerea procurorilor anticoruptie de arestare preventiva pentru 29 de zile, informeaza Agerpres.
Decizia nu este definitiva, procurorii DNA au declarat deja recurs.
Instanta a decis insa in cazul medicului masura interdictiei de a parasi localitatea.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
1. Spaga o iei INAINTE de actul medical si meriti sa infunzi puscaria pentru asta. Pacientul este astfel constrans sa plateasca inca o data un act medical cu finalitate incerta.
2. Atentia o iei DUPA actul medical doar daca pacientul este multumit si daca vrea/poate, fara nicio obligativitate.
fara asta nu se poate!
Mai in serios, cred ca dupa 2-3 sau 5-6 condamnari de rasunet, flagelul al coborî mult mai jos. Pe la 20 de condamnari, spaga va incepe sa fie greu de gasit, iar pe la 50 de condamnari vor incepe si medicii sa se gandeasca mai mult la actul medical decat la banii de spaga.
PS: sunt un sustinator 100% al salariilor "nesimtite" pt medici. Insa sa fie nesimtit de mari si legate de performanta, nu nesimtit de mici cum sunt acum. Salarii mari da, dar spaga nu! Nici macar pentru a compensa salariile mici pentru ca se pune in balanta viata si sanatatea unui om care nu are nicio treaba cu situatia medicilor.
Din punctul de vedere al medicului: De ce sa nu stabilesti pretul pentru serviciul pe care il prestezi ?
Din punctul de vedere al politicianului: Daca cei bolnavi sunt mult mai putini decat cei sanatosi, prin urmare reprezinta putine voturi, mai bine sa caut sa ii multumesc pe cei sanatosi.
Cel sanatos gandeste altfel decat cel bolnav.
Acesti oameni nu se vor adapta la nici un sistem normal, ei depind de spaga o au in sange. Nu pot accepta un spital privat unde respecta reguli si platesc impozite. Ei vor toti banii absolut, pe care ii obtin folosind resursele, angajatii si dotarile spitalelor de stat, care de abia isi duc zilele pe banii nostri ai tuturor.
Sincer nu stiu daca se vor rezolva VREODATA aceste probleme dar cu acesti guvenanti nu exista nici un fel de speranta. Medicul de aici va fi lacrima la final pe motive procedurale, exonerare, prescriere.....
2. primirea de foloase necuvenite (in cazul de fata, dupa operatie)
Ambele se pedepsesc cu puscaria, situatia 1. este putin mai grava (un an, doi in plus) si ambele pun medicii in categoria talharilor, traficantilor, violatorilor si ce mai vreti.
In schimb, dinozaurii se tin de scaune, se monteaza in posturi si pozitii de unde se apara unii pe altii si pe urmasii lor care indiferent de competenta, deja isi cumpara de pe acum halate albe cu buzunare mari!
Privatizarea Locului de Munca, este mai grav decat orice, Politicienii se privatizeaza pentru comisioane, Primarii se privatizeaza pentru contracte cu firmele de casa, Doctorii de la stat se privatizeaza pt spaga, si in general orice post public este vanat pentru perspectiva folosirii in scop personal!
Incepand cu politistul de la tara, pana la doctori si judecatori, toti au facut investitii in cariera si acum trebuie sa-si recupereze investitia, spaga ... cu spaga!
Acum, iei numai de la pecient (benevol ?!) si furi de stat prin evaziune... Deci aproape ca "nu exista prejudiciu" ... cum ar abera alde Sova avocat de renume mondial. Scapi usor, te apara colegii din SISTEM.
Cu atitudinea asta a romanilor, in curand transplanturile si operatiile pe cord vor fi pe lista tratamentelor ce nu se pot efectua decat in strainatate.
doctorul a luat spaga sa isi faca treaba; altfel, lasa omul sa moara...
comunismul a nascut aberatii, iar lucizii traiesc cosmarul; evident ca inteligentii au parasite Romania...un mediu ostil inteligentei...
cand ai ceva de spus concret, te rog sa ma deranjezi; pana atunci, noapte buna.
Dar daca toti sunt egali, de ce sa nu aiba doctorii tarife pentru serviciile efectuate? Doctorul asta a cerut 2000 euro pentru operatie. Atat cere el, daca cere prea mult sau nu se merita banii, clientul sa se duca in alta parte sau sa renunte la serviciul respectiv. Medicul ramane fara pacienti si va fi nevoit sa scada pretul. Sau poate nu ! Nu-i asa la dumneata la servici ? Mecanismul economiei de piata ?
Iar cine spune ca nu sunt bani pentru salarii minte ca un porc.
In sistem exista medici care castiga X si medici care castiga 10X. Ambii iau spaga. "salarii bune si foarte bune...." ???