Fostul presedinte al CJ Botosani, Constantin Contac, condamnat la trei ani de inchisoare cu suspendare intr-un dosar de coruptie
In acelasi dosar a fost condamnat la doi ani si jumatate de inchisoare cu suspendare si fiul fostului sef al Consiliului Judetean, Liviu Contac, dar si administratorul societatii Construct Com, Ioan Andrici.
Decizia Curtii de Apel Brasov nu este definitiva, putind fi atacata cu recurs.
Constantin Contac a fost trimis in judecata in 2008 de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) intr-un dosar in care este acuzat de efectuarea de operatiuni financiare in situatii de incompatibilitate, spalare de bani si fals in declaratii.
Potrivit procurorilor DNA, Constantin Contac ar fi desfasurat, alaturi de fiul sau, Liviu Contac, fost director la Directia Judeteana de Drumuri si Poduri, afaceri din bani publici constand in contracte de prestari servicii avand ca obiect activitati de intretinere a drumurilor si, respectiv, transport material.
Pentru a evita starea de incompatibilitate prevazuta de legile in vigoare, potrivit carora sunt interzise raporturile comerciale intre societatile comerciale ale alesilor locali si regiile autonome de interes local aflate sub autoritatea consiliului respectiv sau cu societatile comerciale infiintate de consiliile locale ori de consiliile judetene respective, Directia Judeteana de Drumuri si Poduri, la initiativa lui Constantin Contac, a apelat la o firma intermediara, Construct Com SRL, administrata de Ioan Andrici, care avea rolul de veriga intermediara, de interpus, pentru ca formal afacerile sa se desfasoare cu o aparenta de legalitate.
Rechizitoriul DNA arata ca intre Constantin Contac si Liviu Contac existau raporturi de subordonare ierarhica, tatal fiind ordonator principal de credite, iar fiul fiind ordonator secundar de credite.
Anchetatorii au stabilit ca, in acest mod, presedintele CJ ar fi dobandit foloase necuvenite in valoare de 19,93 milioane de lei, bani care au fost 'spalati' de Constantin Contac si Liviu Contac fiind transferati prin intermediul Construct Com Botosani catre firmele lui Constantin Contac.
Constantin Contac este acuzat si de fals in declaratii pe motiv ca in perioada 2004-2007 a omis cu stiinta trecerea in declaratiile de avere a unei sume de aproximativ un milion de dolari.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
Hai in Schengen cu Romania cat mai repede!!
si daca ma gandesc bine merge si cu executare pt 4,5 mil de euro.
ma intreb cat a fost partea judecatorului? 10-20%?
Dar prejudiciile au fost recuperate?
(A uitat "declararea" a 1 milion de dolari.
Vor fi confiscati?)
S-a recuperat prejudiciul sau il pastreaza? Asa vreau si eu sa fur 1 mil si sa iau 3 ani de vacanta la domiciliu. Pardon, 2, ca dupa 2 ani se reintoarce pe functie de consilier si mai ia inca pe atat.
Hotul asta a prejudiciat statul cu aprox. 5 milioane de Euro!
Altul fura cateva gaini si face inchisoare pe bune.
Cand o sa scapam de MIZERABILA JUSTITIE romaneasca?
Cand o sa putem sa ne bazam pe ei cu adevarat?
Vrem o reforma cu oameni integri!
cu 5 milioane, altfel discutam.
dar eu zic ca mai degraba suntem invidiosi decat insetati de dreptate. cati dintre noi ar rezista tentatiei. sincer. statistic s-a dovedit ca aproape nimeni.
Suteti discipolii lui tapalaga-ofticosul inchizitor cu accses la TVR cu turturica si culcer.
Mereu aceiasi postatori portocalii si utilizatori platiti.
Seful vostri ,cristian sima,este condamnat in SUA pt infractiuni bancare si fiscale si voi il urmati pe resturi de bani portocalii,legati fiind de SS a lui base.
Se sparge buboiul
Vrem cu executare.
Coruptia este o infractiune foarte grava si nu ar trebui sa existe sentinte cu suspendare in astfel de cazuri.
Rusine justitiei din Romania.
Crede cineva ca cei ce sunt prinsi sunt la prima lor hotie ? Se uita la noi si ne rad in nas ca la niste gunoaie.
Raman bine-mersi cu banii din alte furaciuni.
Unii dintre noi muncim 10-12 ore/zi si tot nu ajung banii de pe o zi pe alta iar lichelele astea fura ca in codru din banii nostri ca apoi statul sa imprute cu dobanzi aberante bani de la FMI si BM. Ma revolta la culme aceasta situatie.
Sau Robin Hood, sau lunetistul, sau cineva sa faca ordine in tara asta!!!