Seful Parchetului Judecatoriei Sectorului 4 si Secretarul general al Primariei Sectorului 1, retinuti pentru administrarea unei firme de mediu a unor rude
Mihai Betelie este acuzat de efectuare de operatiuni financiare ca acte de comert incompatibile cu functia detinuta, in scopul obtinerii de foloase necuvenite, favorizarea infractorului, in legatura directa cu o infractiune de coruptie, instigare la infractiunea de folosire a influentei sau a autoritatii de catre o persoana cu functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite si santaj, in legatura directa cu o infractiune de coruptie, informeaza, vineri, DNA.
Bogdan Nicolae Grigorescu, secretar general la Primaria Sectorului 1 Bucuresti, este acuzat de efectuare de operatiuni financiare ca acte de comert incompatibile cu functia detinuta, in scopul obtinerii de foloase necuvenite, in forma continuata, conflict de interese si santaj, in legatura directa cu o infractiune de coruptie.
Din Ordonanta de punere in miscare a actiunii penale intocmita de procurori, DNA a stabilit ca in perioada iulie 2010 - ianuarie 2011, Mihai Betelie, prim-procuror al Parchetului de pe langa Judecatoria Sectorului 4 si Bogdan-Nicolae Grigorescu, secretarul general al Primariei Sectorului 1, prin incalcarea atributiilor de serviciu privitoare la incompatibilitati prevazute in Statutul judecatorilor si procurorilor si, respectiv, in Legea administratiei publice locale, au efectuat, prin persoane interpuse, activitati financiare, ca acte de comert, si au participat la administrarea SC Enviroservice SRL Bucuresti, in scopul obtinerii unor foloase materiale necuvenite.
Atributiile de administrare a acestei societati comerciale, ai carei reprezentanti legali erau rude sau persoane foarte apropiate celor doi inculpati, au fost impartite intre cei doi inculpati, spun procurorii.
Concret, cei doi acuzati s-au ocupat in fapt de administrarea acestei firme (cu obiect de activitate achizitionarea deseurilor colectate selectiv in vederea reciclarii) implicandu-se in mod direct in tot ceea ce inseamna functionarea acesteia: relatiile cu partenerii de afaceri, selectia de personal si plata salariilor, achizitii de utilaje si plata acestora, relatiile cu unitatile bancare, distributia marfurilor, plata chiriei etc. Grigorescu Bogdan-Nicolae a finantat activitatea firmei cu suma de 50.000 de euro.
In acest context, in scopul de a beneficia, in interesul acestei afaceri, de influenta si autoritatea de care se bucura o persoana, membru al filialei Ilfov a unui partid politic, Mihai Betelie si Bogdan-Nicolae Grigorescu i-au solicitat acestei persoane sa le faciliteze desfasurarea activitatilor lor comerciale.
In conditiile in care o societate comerciala aflata in relatii contractuale cu SC Enviroservice SRL a incetat derularea acestui contract pe fondul existentei unor nereguli, cei doi, profitand de functiile publice detinute, au exercitat presiuni asupra reprezentantilor acestei firme pentru ca acestia sa nu sisteze contractul respectiv.
In iunie 2011, Mihai Betelie, in conditiile in care a luat la cunostinta in mod nelegal de proceduri referitoare la punerea in executare a unei autorizatii emise, in conformitate cu dispozitiile Codului de procedura penala, intr-un dosar penal aflat pe rolul Directiei Nationale Anticoruptie, a facut demersuri pentru divulgarea acestei operatiuni in scopul de a zadarnici urmarirea penala a persoanelor vizate in dosarul respectiv.
Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a incuviintat, miercuri, perchizitionarea si retinerea lui Mihai Betelie, iar in ziua urmatoare arestarea acestuia.
Dupa ce le-au adus la cunostinta acuzatiile, procurorii DNA i-au retinut pe cei doi, care vor fi prezentati instantei Curtii de Apel Bucuresti cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile.
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
Proiect finantat de Uniunea Europeana | |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
E o imensa reusita a actualei guvernari faptul ca nimeni, absolut nimeni, indiferent de functie (secretar de stat, parlamentar, procuror-sef, primar de Cluj, etc.) si indiferent de partid (PDL, PSD, PNL sau UDMR) nu mai este la adapost, nu mai este protejat de partidul sau sau de functie, ci poate fi retinut, arestat, tinut in puscarie si judecat !
Ieri a fost condamnat la puscarie cu executare, 3,5 ani, fiului directorului de la AVAS !
Sigur, beizadele nesimtite vor fi tot timpul, doar ca acum mai sunt bagate si la puscarie !
Felicitari DNA si tuturor celor care lupta zilnic pentru ca tara asta sa nu ajunga o anarhie pe mana nespalatilor, asistatilor si 'suporterilor de galerie' !
Se intampla asta pe vremea lui nelutu ilici?
Nu bine ziceau cei de la Divertis, cum ca este bine (atunci) pentru ca traiesc in liniste si consens!!
Linistea ca nimeni nu reactiona la furturi.
Consens ca toti furau pe rupte.
Spunea si Monica Macovei: toti fura!
Deosebirea MARE este ca ACUM cei care o fac, o fac cu FRICA.
Iarata-ma, prefer acum cu Base decat atunci cu nelutu zambaretu'.
Hai sa traiesti.
Da' din ce se asteapta ei sa traiasca adica functionaru' public, din salariu ?!?!?!?!
Unde s-a mai auzit asa ceva!?
Pai la ce au mai depus atata efort sa se angajeze la stat? Nici un pic de trafic de infuenta, nici o spaguta...
Ntz, ntz!