Viceprimarul din Cluj-Napoca, Laszlo Attila, audiat la DNA in dosarul lui Sorin Apostu - surse
Acesta a ajuns in jurul orei 16.15 la sediul DNA Cluj, afirmand ca nu stie de ce a fost chemat.
Conform surselor citate, si celalalt viceprimar al municipiului Cluj-Napoca, Radu Moisin (PDL), ar urma sa fie audiat alaturi de mai multi consilieri locali, in legatura cu unele contracte de salubritate incheiate de Primarie.
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, si directorul general al Brantner Romania, Calin Stoia, au fost arestati preventiv pentru 29 de zile, in noaptea de 10 spre 11 noiembrie, in baza unor mandate emise pe numele lor de Curtea de Apel Cluj. Apostu a fost arestat pentru luare de mita, iar Stoia pentru dare de mita. Cei doi au facut recurs la masura arestarii preventive, insa ICCJ le-a respins solicitarile.
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, arestat pentru luare de mita, a fost suspendat din functie dupa ce prefectul judetului Cluj, Florin Stamatian, a emis, vineri, un ordin in acest sens.
Conducerea PDL Cluj-Napoca a decis, saptamana trecuta, cu unanimitate de voturi, sustinerea viceprimarului Radu Moisin pentru functia de primar interimar.
Anterior, presedintele UDMR Cluj, deputatul Mate Andras, declara ca reprezentantii Uniunii vor avea discutii cu celelalte grupuri ale partidelor din Consiliul Local, carora li se va propune sustinerea lui Laszlo Attila ca primar interimar.
Consiliul Local Cluj-Napoca ar putea fi convocat, marti sau miercuri, intr-o sedinta "de indata", pentru a alege primarul interimar al municipiului dintre cei doi viceprimari, Radu Moisin si Laszlo Attila.
Potrivit DNA, Sorin Apostu a primit, in perioada 2009-2011, 94.000 de euro pentru a incheia contracte de salubrizare si asigurare a parcului auto al regiilor subordonate CL Cluj, banii fiind incasati de la firmele beneficiare ale contractelor prin cabinetul de avocatura al sotiei sale.
Sotia primarului municipiului Cluj-Napoca, Monica Undina Apostu, este si ea invinuita in acest dosar.
In acest dosar sunt cercetati pentru dare de mita si oamenii de afaceri Simion Muresan (Electrogrup), Calin Stoia (director general al Brantner Romania), si Mustafa Bekar (asociat la Kiat Group Construct).
Firma Brantner - Veres a castigat, alaturi de compania Rosal Grup, licitatia organizata de Primaria Cluj-Napoca, in 4 iunie 2009, privind concesiunea serviciului de salubrizare menajera, fiecare adjudecandu-si un sector al municipiului.
![](https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-06-18-24108146-0-header-recomandari-box.jpg)
Un uriaș adormit ar putea ucide viața din oceane / Mark Zuckerberg și-a făcut de râs metaversul / Noi filme „Lord of The Rings” la orizont
Când vremea o ia razna pentru o lună - O „plimbare” virtuală printre extremele de frig și căldură în cele 12 luni ale anului
„Nu mai vorbiți veverițelor, că vă iau și vă prind de coadă și apoi mă excit”. Girl Up, rețeaua adolescentelor care luptă împotriva abuzurilor sexuale din școli
Zelenski spune că situația de pe front devine din cea în ce mai grea. Hanna Maliar: Rușii și-au desfășurat toate forțele pentru a încercui Bahmut
Răsturnare de situație în cazul morții Dariei Dughina. Un grup clandestin anti-Putin a ucis-o pe fiica lui Aleksandr Dughin, susține un fost deputat rus
![]() | Proiect finantat de Uniunea Europeana |
Proiectul "Implicare si simplificare. Instrumente online in sprijinul luptei anticoruptiei" este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Facilitatea de Tranzitie 2007/19343.01.11 - Consolidarea sprijinului societatii civile in lupta impotriva coruptiei. Aceasta sectiune nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a Comisiei Europene. Intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor. Pentru eventuale informatii si sesizari legate de proiectele PHARE contactati: cfcu.phare@mfinante.ro Pentru informatii despre celelalte programe finantate de Uniunea Europeana in Romania, cat si pentru informatii detaliate privind aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati adresa web a Centrului de Informare al Comisiei Europene in Romania. |
- 16 ani 4 luni
- 16 ani
- 15 ani 7 luni
- 11 ani 11 luni
- 11 ani 9 luni
- 4542 zile
- 4345 zile
- 4011 zile
- 3925 zile
- 3925 zile
- 7863 zile
- 4536 zile
- 6102 zile
- 6677 zile
- 4089 zile
- 3941 zile
- 6528 zile
- 5881 zile
- 6486 zile
- 3983 zile
- 4548 zile
- 6221 zile
- 7055 zile
- 5625 zile
- 5552 zile
- 6607 zile
- 6580 zile
- 3637 zile
- 4788 zile
- 6581 zile
- 4040 zile
- 3856 zile
- 4850 zile
- 5654 zile
- 5668 zile
- 6488 zile
- 5649 zile
- 3933 zile
- 3900 zile
- 4773 zile
- 6291 zile
- 4813 zile
- 6074 zile
- 4366 zile
- 6420 zile
- 4927 zile
- 3863 zile
- 4086 zile
- 5198 zile
- 3876 zile
- 4122 zile
- 6938 zile
- 5846 zile
- 5135 zile
"Sorin Apostu susţine că sumele plătite de clienţii Primăriei Cluj în contul firmei de avocatură a soţiei sale sunt o imensă coincidenţă. Cea mai tare afirmaţie a primarului suspendat este că, dacă n-ar fi fost reţinut de DNA, nici în ziua de azi n-ar fi aflat de „consultanţa” soţiei.
Sorin Apostu a ales să-l ia pe „NU” în braţe ca singură soluţie de apărare. Pentru că firmele care câştigau bani publici de la Primăria Cluj aveau contracte de consultanţă cu soţia sa, primarul suspendat spune pur si simplu că n-a ştiut nimic de activitatea consoartei.
Apostu a spus în instanţă că toate contractele cu Carrefour, OMV, Dedeman, Aspazia Droniuc şi cu celelalte entităţi care au beneficiat de serviciile Primăriei au fost făcute de soţie fără ştiinţa sa. Droniuc, de exemplu, venea în casa primarului dar fără ca acesta să ştie ce discută cu nevasta, a susţinut Apostu în faţa Curţii de Apel Cluj, la recursul la măsura arestării sale pe 29 de zile. Practic, primarul se consideră victima celui mai mare joc de coincidenţe ce ar putea fi imaginat. Însă n-a înduplecat pe nimeni cu această tactică.
"Nu prezint pericol social având în vedere activitatea pe care am depus-o la Pimăria Cluj Napoca și totodată că sunt profesor universitar, predau la facultate. Apreciez că am o REPUTATIE IREPROSABILA in societate. Am fost ales cu 62% din electoratul prezent la urne și în sondajul prezentat de IRES și de alte societăți de statistică am fost cotat cu 70% câștigător.
Nu discut problemele de serviciu cu soția mea, nici cu privire la activitatea de la Primărie și nici ea nu relata activitatea sa juridică, având un pact, în acest sens."
http://www.evz.ro/detalii/stiri/primarul-apostu-merita-un-oscar-am-aflat-de-la-anchetatori-de-contractele-sotiei-n-am-s-9556.html