VIDEO Adrian Nastase, condamnat la doi ani de inchisoare cu executare in dosarul Trofeul Calitatii, plus interzicerea dreptului de a alege si de a fi ales timp de doi ani. Decizia nu e definitiva, Nastase poate face recurs

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2012, 11:02 Dosare Anticoruptie

Adrian Nastase
Foto: Hotnews
Magistratii Inaltei Curtii de Casatie si Justitie l-au condamnat pe fostul premier Adrian Nastase la doi ani de inchisoare cu executare si interzicerea unor drepturi in dosarul de coruptie Trofeul Calitatii. Potrivit minutei de sedinta, lui Adrian Nastase i-au fost interzise timp de 2 ani drepturile de a alege si de a fi ales in autoritatile publice sau in functii elective publice, precum si dreptul de a ocupa o funcţie implicand exercitiul autoritatii de stat.

UPDATE Ora 22:16 In atentia Antenei 3: Rugam sa inceteze manipularea opiniei publice prin prezentarea informatiei false potrivit careia HotNews.ro ar fi stiut de
captura google - stire HN ora 11
Foto: Hotnews
condamnarea in dosarul Nastase inainte de pronuntarea ei. Prezentand drept dovada ora publicarii articolului, ora 11:02, Antena 3 comite o eroare. La 11:02 HotNews.ro a publicat stirea cu titlul "Curtea Suprema anunta astazi sentinta in dosarul de coruptie Trofeul Calitatii - Adrian Aastase" (dovada captura google) actualizand stirea cu update-uri pe masura desfasurarii evenimentului. HotNews.ro a obtinut informatia privind condamnarea lui Adrian Nastase din sala de judecata odata cu restul presei


NOTA: Sentinta nu va fi pusa in executare in acest moment, ci doar daca recursul la Completul de 5 judecatori de la Inalta Curte va mentine condamnarea lui Adrian Nastase.

In acest dosar, fostul premier Adrian Nastase a fost acuzat ca si-a finantat campania electorala din fondurile colectate in cadrul simpozionului Trofeul Calitatii, organizat de Inspectoratul de Stat in Constructii. Sentinta nu este definitiva, ea putand fi atacata cu recurs.

"Condamna pe inculpatul  Nastase Adrian la  2 ani inchisoare si 2 ani interzicerea drepturilor prev.de art. 64 lit.a, b, c C.pen. pentru savarsirea infractiunii prev.de art.13 din Legea nr.78/2000 cu aplic.art.41 al.2 C.pen." (sursa: minuta sentintei)



Nota: Potrivit sentintei fostului premier Adrian Nastase i se vor intervice urmatoarele drepturi:
a) dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat;
c) dreptul de a ocupa o funcţie sau de a exercita o profesie ori de a desfăşura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru săvârşirea infracţiunii;

Ce condamnari au primit coinculpatii lui Adrian Nastase
  • Irina Jianu a fost condamnata la 7 ani închisoare si 5 ani interzicerea drepturilor prev.de art.64 lit.a,b si c C.pen
  • Gasparovici Diana a fost condamnata la 6 ani închisoare si 5 ani interzicerea drepturilor prev.de art.64 lit.a, b si c C.pen. pentru complicitate la infractiunea de abuz în serviciu.
  • Bogdan Popovici a fost condamnat la 7 ani închisoare si 5 ani interzicerea drepturilor prev.de art.64 lit.a, b C.pen.
  • Maria Popovici a fost condamnata la 7 ani închisoare si 5 ani interzicerea drepturilor prev.de art.64 lit.a, b C.pen
  • Vasile Mihai Cristian condamnat la 7 ani închisoare si 5 ani interzicerea drepturilor prev.de art.64 lit.a, b C.pen.
Ce a mai hotarat instanta in dosarul Trofeul Calitatii
  • Instanta a mai dispus conficarea sumei de 38.217 lei de la Adrian Nastase.
  • Adrian Nastase, Gasparovici Diana, Popovici Bogdan, Popovici Marina Ioana, companiile S.C. A ROND S.R.L si Eurografica SRL au fost la plata a 3.337.452 lei despagubiri civile catre partea civilă Inspectoratul de Stat în Constructii.
  • Jianu Paula Irina, Gasparovici Diana, Popovici Bogdan, Popovici Marina Ioana, Vasile Mihail Cristian si companiile S.C. A ROND S.R.L si Eurografica SRL  au fost condamnati la 3.143.931 lei  despagubiri civile catre partea civila Inspectoratul de Stat în Constructii.
  • A fost mentinut sechestrul DNA asupra sumei de 118.650 dolari apartinand inculpatului Năstase Adrian.
  • Instanta a mentinut sechestrul pe patru imobile detinute de catre Jianu Irina Paula, Gasparovici Diana, Popovici Bogdan, Popovici Marina Ioana si Vasile Mihail Cristian.
  • De asemenea Adrian Nastase si coinculpatii din dosar au fost obligati la plata a 50 000 lei cheltuieli de judecata.

UPDATE 1: Bogdan Popovici (presedinte Forum Invest) a fost condamnat la 7 ani de inchisoare in acelasi dosar, la fel ca si Irina Jianu, fost inspector sef la Inspectoratul de Stat in Constructii

UPDATE 2: Adrian Nastase este condamnat la plata in solidar cu alti inculpati la plata unor despagubiri civile catre Inspectoratul de Stat in Constructii

UPDATE 3: Judecatoarea Cristina Rotaru a avut o opinie separata, in care a sustinut achitarea lui Adrian Nastase

UPDATE 4: Adrian Nastase a declarat la Realitatea TV ca va face recurs. Nastase sustine ca unul dintre judecatorii din complet, Ioana Bogdan, a facut politica DNA din cauza faptului ca a fost consilier personal al lui Daniel Morar, seful DNA

UPDATE 5: "Reactia lui Victor Ponta dupa decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie: "Personal, sunt dezamagit de acest verdict. Cunosc dosarul si stiu cat de multe presiuni politice s-au facut in constructia sa. Sunt insa convins ca domnul Nastase va face recurs, si cu acest prilej isi va putea demonstra nevinovatia. Pana la un verdict definitiv, nu vreau sa comentez mai mult. Si cred ca nu este cazul ca noi, politicienii, sa comentam prea mult un verdict inainte ca el sa fie definitiv".

UPDATE 7 : Instanta a dispus despagubiri ca Adrian Nastase si ceilalti inculpati sa plateasca despagubiri in valoare de 6,4 milioane lei
 


Context

Pe 23 ianuarie, magistratii ICCJ amanasera pronuntarea sentintei pentru ca una din judecatoarele aflate in complet a lipsit din motive personale.

Judecarea doarului de coruptie Trofeul Calitatii a durat nu mai putin de 1063 de zile. Magistratii ICCJ au audiat peste 900 de martori in cadrul a 48 de sedinte de judecata. Fostul premier Adrian Nastase a fost prezent in sala de judecata la majoritatea sedintelor de judecata si in permanenta a declarat ca este victima unui dosar politic fabricat de procurorii DNA la comanda lui Traian Basescu.

Completul de judecata a fost format din judecatorii Ionut Matei (presedintele completului), Cristina Rotaru si Ioana Bogdan.

Fostul premier Adrian Nastase este acuzat de DNA ca in 2004 a camuflat strangerea de fonduri pentru campania sa electorala prin initierea unui simpozion. Manifestarea "Trofeul calitatii in constructii" a fost organizata de catre Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC), iar taxele de participare incasate (peste 1,6 milioane de euro) au ajuns la patru companii controlate de doi dintre apropiatii familiei Nastase. De aici, banii au plecat, mai departe, spre o firma care a prestat diverse servicii in campania prezidentiala a liderului social-democrat.

Organizatoarea simpozionului incriminat a fost Irina Jianu, inspectorul general al Inspectoratului de Stat in Constructii, functie in care a fost numita ca urmare a relatiilor la nivel inalt pe care le avea in PSD, sustin anchetatorii. Taxele de participare au fost de cinci milioane de lei vechi pentru persoanele fizice (circa 125 de euro la acea data) si 15 milioane de lei vechi (aproape 400 de euro la acea data) pentru cele juridice. In total, s-a strans suma de 67,4 miliarde de lei vechi.



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO O femeie din Galati a nascut spontan in toaleta unui centru comercial. Mama si bebelusul au fost transportati la maternitate

Apel de urgenta la ambulanta din Galati: medicii au fost anuntati in graba ca o femeie a plecat la cumparaturi si a nascut in toaleta centrului comercial in care se afla.








37826 vizualizari
  • +43 (53 voturi)    
    Presupun că (Luni, 30 ianuarie 2012, 11:10)

    vlad alexandru [utilizator]

    ... scapă şi de data asta.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +71 (71 voturi)    
    Multi ani traiasca! (Luni, 30 ianuarie 2012, 11:12)

    CristiN [utilizator]

    La multiiiii aniiii, dupa gratii dl. Nastase!
    Va uram un sejur placut in celula, si sa va bucurati din plin de toate clipele minunate din curtea pentitenciarului!
      #showComment#showComment
  • +33 (33 voturi)    
    Va fi achitat (Luni, 30 ianuarie 2012, 11:37)

    Andradda [utilizator]

    Altfel nu se explica aceasta amanare absurda.
    Vreme de 7 ani au tot judecat dosarul iar acum le mai trebuie 2 ani sa dea o sentinta.
    N-ar fi de mirare ca si azi sa mai amane verdictul.
    Dar, mai mult ca sigur ca Nastase va fi achitat.
    Bine-ar fi sa ma insel!
      #showComment
  • +38 (38 voturi)    
    Mi se face scarba !! (Luni, 30 ianuarie 2012, 11:52)

    gby [anonim]

    Stati linistiti ca mentorul lui Ponta va scapa caci USL este pe val! Ce motiv forte : "Pe 23 ianuarie, magistratii ICCJ au amanat pronuntarea sentintei pentru ca una din judecatoarele aflate in complet a lipsit din motive personale."

    Rusine justitie romaneasca!
  • -35 (37 voturi)    
    La mititica (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:01)

    gigi [anonim]

    Cu distinsii colegi de celula Basescu Traian, Udrea Elena, Berceanu Radu, Videanu Adriean, Prigoana Silviu. O companie selecta.
      #showComment#showComment
  • +49 (51 voturi)    
    Se explica nervozitatea lui Ponta. (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:04)

    mircea [anonim]

    Posibila condamnare cu executare a lui Nastase a creat animozitate in USL.Daca Nastase este condamnat,cine mai face strategiile si stabileste actiunile ,stiut fiind ca Ponta este trepadusul ascultator si bezmetic cand este ordin sa fie asa,sau zambaret,cand se mai intampla sa fie coordonat si de "bunicuta".
  • +17 (17 voturi)    
    Verdict NEVINOVAT (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:33)

    Tepes [anonim]

    Nu stiu de ce mai consumam banii publici pe aceasta justitie cand verdictul va fi ca in toate cazurile, nevinovat. Mai bine ne-ar lasa sa ne judecam singuri ca in pre-istorie. Condamnatii definitiv fugiti din tara se intorc si justitia ii spala si-si anuleaza propriile decizii, de Vantu le este frica, de Nastase la fel. Aceasta justitie ii gaseste vinovati numai pe cei judecati in lipsa. Fereasca D-zeu sa se intoarca ca toti judecatorii le cad in genunchi si le cer iertare. Ori Nastase NU ARE CUM sa fie condamnat caci el a stat aici si n-a fugit din tara.
  • +27 (27 voturi)    
    Hai cu puscaria (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:41)

    Delu [utilizator]

    Trebuie sa mai intre si frica in viitori guvernanti! Ca cu hotia nu se mai poate!
  • +6 (6 voturi)    
    Sentinta! (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:48)

    Vizitiul [utilizator]

    Va depinde de legea eutanasiarii cainilor, ca nu poti baga la cusca un caine.

    Oricum, nu va fi condamnat, si in cel mai rau caz, cu suspendare. Nu mai cred in "justitia" din RO, nici chiar sub Basescu, pe care l-am votat.
      #showComment#showComment#showComment
  • +22 (26 voturi)    
    Anticipate (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:33)

    octavian [anonim]

    Din cauza asta vor USL alegeri anticipate de urgenta, pana in toamna le intra toti sefii la racoare si nu mai au pentru cine sa lupte :D
  • +19 (21 voturi)    
    Calcul (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:36)

    alex [anonim]

    Daca s-ar da un verdict la toate dosarele ar avea de stat dupa gratii cateva vieti. Cu suspendare normal, doar USL/PSD la nevoie se cunoaste. Nu sunt fan PDL dar individu asta la cate dosare are reprezinta "CORUPTIA" din Romania.
  • +21 (23 voturi)    
    Incredibil! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:36)

    Gimmy [anonim]

    Iar alti iau 3 ani cu executare pentru furtul unei biciclete!

    Cu mare durere in suflet si dupa multe nopti nedormite au reusit in sfarsit sa dea un verdict!...

    Mi-e sila!...
      #showComment#showComment#showComment
  • +11 (11 voturi)    
    Interzicerea unor drepturi (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:36)

    Rali [utilizator]

    Poate ca scapam de el.
    Asta e important, faptul ca a luat cu suspendare nu e o surpriza.
      #showComment
  • +15 (17 voturi)    
    "revolutia" a esuat! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:37)

    MickeyD [utilizator]

    coruptiii n-au scapat si USL nu apuca sa desfiinteze DNA si ANI.
  • +17 (17 voturi)    
    NU E CU SUSPENDARE!!!! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:37)

    Ana [anonim]

    E doar cu RECURS, deci, nu e executorie acum!!!!!!!
      #showComment
  • +18 (20 voturi)    
    Sa vedem... (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:38)

    catalin_mattei [utilizator]

    Acum este de vazut daca USL-ul este un mare balon de sapun.. A Nastase trebuie sa se retraga sau sa fie inlaturat... exista condamnarea... clasa politica trebuie sa arate populatiei ca lupta anticoruptie nu este doar "joaca".. cand partidele vor incepe sa renunte la "patati" atunci vom putea vorbi de primele semne ale insanatosirii scenei politice
  • +24 (24 voturi)    
    executare cu clocitoare (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:40)

    jilavu [anonim]

    Trebuia sa-i dea 2 ani cu incubatie, ca Nastase e din clasa politica ouatoare.
  • -1 (19 voturi)    
    Mai e o speranta (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:42)

    dana [anonim]

    Daca justitia a condamnat un fost prim-ministru si a facut-o pe drept atunci un sincer bravo. Inseamna ca totusi mai este o speranta ca tara asta sa devina intro zi o tara demna. Si mai inseamna si ca intro zi vor da socoteala si cei care si-au batut joc si au furat in ultimii ani, incepand cu base, udrea, blaga si aproape toata conducerea pdl.
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    Ce inseamna CU SUSPENDARE? (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:42)

    T [anonim]

    Poate ne explica si noua cineva ce inseamna inchisoare cu suspendare. Se amana pana la o eventuala confirmare a sentintei la recurs, sau orice ar iesi la recurs acuzatul nu face nici un pic de inchisoare?
      #showComment#showComment#showComment
  • +1 (3 voturi)    
    What next? (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:44)

    Ipse [anonim]

    1. Matusa Tamara - achitare

    http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-esential-10948406-iccj-nastase-achitat-dosarul-matusa-tamara.htm



    2. Trofeul calitatii – 2 ani cu suspendare

    http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-11371035-curtea-suprema-anunta-astazi-sentinta-dosarul-coruptie-trofeul-calitatii-adrian-nastase.htm



    3. What next?
      #showComment#showComment#showComment
  • +14 (14 voturi)    
    Incredibil ! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:48)

    dguina [utilizator]

    Nu e cumva o greseala de informare ?
  • +8 (12 voturi)    
    Ura! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:52)

    cosming [anonim]

    Bun, asta e unul dintre cei mai jmecheri din Romania! Dar unde's restul ????
    Cateva mii de clienti inca mai asteapta cu sufletul la gura!

    Hai PSD-ul!
  • -2 (8 voturi)    
    Urmeaza ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... miscarea USL-ului. Daca sar repede in aparare eu nu votez cu ei in toamna. Daca ii cer sa isi dea demisia din partid si sa se retraga din politica au votul meu. Acum voi vedea (si altii) cat de inteligent si cat a inteles Ponta si tot PSD-ul din mesajul strazii !!!
      #showComment#showComment#showComment
  • +11 (11 voturi)    
    ambele nu's definitive (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:52)

    emile bobbu [anonim]

    sa vedem ce instanta va pronunta hotararile definitive, irevocabile, si, eventual, executabile :-)

    sper ca va fi facuta si o numaratoare la oo !
  • +15 (15 voturi)    
    Candidatii PSD (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:53)

    mariage [utilizator]

    Domnilor, sa stam stramb si sa judecam drept, uitati-va numai care au fost candidatii PSD la Cotroceni pana acum: 1) Iliescu criminalul nr 1 al politicii romanesti; 2) Mircea Geoana despre care nu trebuie sa spunem noi nimic, au spus PSD-isti cand l-au exclus; 3) Adrian Nastase, un infractor deja condamnat.
      #showComment
  • +13 (13 voturi)    
    Cu executare sau cu suspendare? Hotarati-va! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:54)

    JB [anonim]

    Eu unul sunt pentru executare, chiar si pina la recurs...
  • +3 (7 voturi)    
    ok... (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:56)

    anonim [anonim]

    foarte bine.. .daca e vinovat sa plateasca...
    totusi numai el a furat bani pentru a-si furniza campania electorala?! nu cred ca exista partid in tara asta care sa nu fi facut asta!
      #showComment#showComment
  • +24 (24 voturi)    
    incepe dezinformarea (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:57)

    voevod [anonim]

    EVZ, Antena3, Antena1, Realitate - 2 ani cu SUSPENDARE
    Hotnews, Adevarul - 2 ani cu EXECUTARE
    Daca mai gasiti si altii adaugati va rog la lista!!
      #showComment
  • +15 (15 voturi)    
    Justitie (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:58)

    Marius [anonim]

    Doar 2 ani cu executare (DACA nu pica sentinta la recurs) pentru o cariera intreaga de furat si pacalit poporul roman. Justitia la noi este o simpla gluma proasta. Adevarul este ca merita sa faci puscarie 2 ani cat timp nimeni nu iti confisca averea. Vreau sa vad o lege care confisca orice avere ce nu poate fi dovedita cu acte clare. Orice suma obtinuta, ce nu poate fi dovedita ca a fost primita in mod legal, sa fie confiscata IMEDIAT si alimentat bugetul national. Evident, astfel de legi raman vise in Romania de azi si probabil de maine. Cat timp politica are o influenta URIASA in justitie, iar politicienii sunt putrezi de corupti, nimic nu se va intampla.
      #showComment
  • +19 (19 voturi)    
    satisfactie (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:59)

    bubu [anonim]

    asta simt acum. un pas mic pt omenire, dar unul mare pt tara asta necajita...
  • +4 (4 voturi)    
    recurs (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:59)

    George [anonim]

    Stati putzin ca se poate face recurs !

    Iar acolo, la recurs, va fi achitat.
  • +4 (6 voturi)    
    :)) (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:00)

    catalin_mattei [utilizator]

    culmea este ca hotnews. ro a dat cu suspendare in prima informare...
  • +16 (16 voturi)    
    ICCJ a inceput sa functioneze ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:00)

    VULPCRIS [anonim]

    ICCJ a inceput sa functioneze ?

    Singurul lucru care poate confirma ca ICCJ a inceput sa functioneze este acela de a vedea si alte astfel de decizii, fara a se tine seama de partid-partide.

    Cand am sa vad astfel de decizii asupra coruptilor, indiferent de partid atunci am sa cred ca ICCJ functioneaza in mod real.

    Noi mirenii trebuie doar sa construim puscarii
  • +14 (14 voturi)    
    Nu mai vrem anticipate. (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:07)

    mircea [anonim]

    USL trebuie sa astepte acum iesirea din inchisoare a lui A.Nastase ca sa poata candida.Deci nu mai vor alegeri anticipate,ci intarziate cu doi-trei ani.
  • +8 (8 voturi)    
    Rog Hotnews sa se informeze corect! (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:12)

    Corina [anonim]

    Va rog sa verificati stirea, sunt 2 ani cu executare!
  • -6 (6 voturi)    
    mda (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:14)

    sentenced [utilizator]

    Sper sa putrezesti in inchisoare, Adriane. Exact asa cum sper ca peste cativa ani sa putrezeasca si actualul presedinte, pentru toate hotiile comise (si usor de demonstrat daca exista vointa).
    La revedere.
  • -5 (11 voturi)    
    Sper sa urmeze Basescu (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:18)

    Frankie [utilizator]

    de fapt mi-ar placea sa intre la puscarie toti dinozaurii comunisti
  • +5 (7 voturi)    
    Mafia a distrus Romania (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:19)

    Cetateanul Turmentat [anonim]

    L-au condamnat pe Ceausescu pentru subminare economiei nationale, fiindca dupa ce l-au omorat au ramas cateva miliarde USD in cont . Astia, cum este si minoritarul nastase, au distrus tara si au furat 1500 miliarde USD.
    Ce pedeapsa i se cuvine?Sa-l intrebam pe Vlad Tepes.?
    Scenariul este facut. Cum poti sa-l condamni pe infractor, atata timp cat MAFIA este universala. Cei cinci judecatori au ordin sa-i dea suspendare. Facem pariu.. ?
      #showComment
  • +12 (16 voturi)    
    dreptate (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:23)

    regina maria [anonim]

    incepe sa se faca dreptate....abia astept continuarea. ponta nu prea mai ai piuit?
  • +8 (8 voturi)    
    scapa (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:31)

    andimi [utilizator]

    Scapa si asta! Recursul se va executa dupa alegeri, astfel ca sub presiunea USL judecatorii il vor face scapar, vom trai si vom vedea. Dupa alegeri, adio lupta anti-coruptie, nu ca acum s-ar fi omorit, dar macar iata vedem primele condamnari.
  • +10 (10 voturi)    
    foarte bine (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:32)

    paolalaan [utilizator]

    sa se duca pana la capat aceasta condamnare!
  • +14 (14 voturi)    
    nastase (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:33)

    romeo [anonim]

    Bravo DNA, Bravo celor 2 judecatori curajosi!In sfirsit!
    E cu executare!!!!!
  • -6 (8 voturi)    
    victime colaterale (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:36)

    Paul [anonim]

    Victimele indirecte ale demonstratiilor din Piata Universitatii :) PDL pierde teren si dezgroapa securea razboiului, din disperare loveste fara mila. Mai e pana la alegeri, asta e doar inceputul... Acum sa vedem daca USL-ului ii mai arde de revolutii :)
  • +4 (4 voturi)    
    poate S.F. (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:39)

    skepsis [anonim]

    Dupa recurs...binenteles...ACHITARE...ca intotdeauna cand e vorba de ai nostri demnitari. Daca chiar vreti sa vedeti ca Justitia face dreptate in Romania, ar trebui sa se toarne un film S.F. cu un subiect ca asta!
  • +10 (10 voturi)    
    noi si cu vantu (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:39)

    viorica [anonim]

    cristina rotaru si viorica costiniu au decis ca SOV trebuie eliberat - bine ca aici a fost in inferioritate
  • +21 (21 voturi)    
    ciudat (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:40)

    uzu [anonim]

    ma uit la unele comentarii si ma crucesc... daca nu-i condamna nu e bine ca fura nestingheriti. daca ii condamna nu e bine ca i-a condamnat "pe ai nostrii". pe de alta parte toata tara e convinsa ca politicienii sunt hoti si corupti.
    hotarati-va fratilor ce vreti.
    indiferent daca primea o zi sau o mie de ani, nastase ar fi spus acelasi lucru: ca el e nevinovat si ca basescu l-a inscenat :)))
    sigur ca da.
    dar voi ... amaratii care nu aveti nici ce fura v-ati gasit sa ii luati partea lui nastase. bravo romani. :)
  • +12 (12 voturi)    
    o parte din ciuma bubonica se usuca si cade (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:45)

    zoe [anonim]

    Eu cred ca usl se teme de Mihai Neamtu si eventual altii si vor sai lase in offsaid sa nu le ia din putinul lor.Mai ales dupa ce au vazut in Piata Universitatii.
    Cred ca pdl trebuie sa fure pentru ei ca altfel fac prapad .
    Revenind la tema cred ca AZI E ZIUA NATIONALA .Condamnarea lui bombo poate fi temporara dar e un pas .URAAAAAAAAAAA.psd-istii spun ca stiu cate presiuni politice ..........da , de catre nastase .Cine isi poate imagina ca Base poate presa (fara sa aflam) macar pe portarul de la instanta.Daca putea il strivea pe felix care a furat cel mai mult si a fost si cel mai prost securist din tara asta ,si nu pe bombo care nu e in prim plan.
    Felicitari procurorilor pentru efort nu pentru inteligenta sau curaj.
    Acum il ascult pe nastase cum se apara si ma cutremur .Ai fost condamnat pentru cel mai neinsemnat motiv ....Alea grase sunt in conturi.........., nu in dosare.
  • +14 (14 voturi)    
    Un pas spre reformarea sistemului juridic (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:45)

    victor [anonim]

    In sfarsit un semn ca justitia isi face treaba si ca este independenta. Nastase si-a batutu joc de tot sistemul judiciar si a persiflat cetatenii acestei tara! Si-a construit case, vile si piscine pe spatele si truda romanilor carora le raspundea zeflemetor ca de la matusa Tamara.
  • -5 (7 voturi)    
    NERUSINARE (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:46)

    mara [anonim]

    eu cred ca trebuie sa iesim in piata universitatii sa protestam si impotriva magistratilor corupti,aproape toti politicieniisunt trimisi in instanta si ies de acolo,,Alba ca Zapada,,.....de ce oare?....Nu mai vrem asemenea magistrati si politicieni!....slabe sperante,fiecare dintre ei isi apara CIOLANUL SAU!!!!.....
  • +6 (6 voturi)    
    PROPUNERE (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:54)

    tucalouisa [utilizator]

    Sa-l condamne la locul de munca sub stricta supraveghere a dl.Ponta ca tot este contrariat si sa -l tina sub observatie dl.Iliescu sa nu mai faca pozne micutul Adita. Imi e mila de mine de cei ca mine care au fost si sunt saraci de copii nostrii,de faptul ca nu te baga nimeni in seama daca ai o problema ori iti dau raspunsuri evazive. Pe mine m-ar fi inchis lui ii da suspendare,de ce nu ii suspenda pe toti din dosar?Ori sa dea dl.Presedinte orice fel de lege pentru ai scapa ,ca tot vin alegerile si acum se fac fapte bune.
  • +9 (9 voturi)    
    anticipate sa scape nastase (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:58)

    kappy [anonim]

    vrem anticipate sa vina USL sa-l elibereze pe nastase ..mentorul !! asta-i justitie ...ne trebuie noua justitie
  • +16 (16 voturi)    
    'Nastase patru case' (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:05)

    ax [anonim]

    Nastase - patru case si o celula :)) ... ma scuzati, nu m-am putut abtine.
  • -5 (7 voturi)    
    unu (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:07)

    unu [anonim]

    ha, ha, pana acum politicienii se sicanau in instanta, acum s-a trecut la lovituri directe.
    pun pariu ca de maine psd va lucra la lista pdlistilor care vor face puscarie.
    intarata-i, drace!
    ps. sunt convins ca celelalte partide si-au procurat banii de campanie in mod legal -). ce mai face dna ritzi pitzi?
  • +16 (16 voturi)    
    2 ani de parnaie? Foarte putin!!! Foarte putin!!! (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:09)

    George [anonim]

    In comparatie cu slugile care-i adunau banii de campanie electorala care au primit de la 6 pana la 7 ani de parnaie. Capul mafiei a primit cea mai mica pedeapsa. Am speranta ca macar pe-astia doi ii va executa parnaiasul asta de Nastase. Doar un sfat: sa foloseasca gel de dus si nu sapun. Desi tare mi-e greu sa cred ca va scapa virgin de acolo, din parnaie.

    P.S. Oricum, aceasta condamnare reprezinta o nota buna si pentru justitie. Si un semnal-mesaj pentru mafiotii din politica. Nu veti mai putea fura nestingheriti ca pe vremea lui Nast7case.
  • +12 (12 voturi)    
    Cum e de fapt? (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:10)

    Andradda [utilizator]

    Nastase ramane in libertate pana la recurs?
    Normal ar fi ca , de maine, Bombo sa mearga la puscarie si mai departe sa-si continue recursul.
    Altfel, aceasta sentinta n-are nicio valoare!
  • +11 (11 voturi)    
    In sfirsit !! (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:16)

    ib [anonim]

    "JUSTITIA" a inceput sa "judece" corect aceste abuzuri...tunurile mari nu au ajuns inca la Tribunal...Dl Nastase era "acredidat" cu o avere de cca 2 Miliarde (!!?) nu este gluma...o parte din bani erau "depozitati" in strainatate...trofeul asta este un mizilic ca si matusa Tamara...
    Adevaratii bani erau facuti prin "impozitarea" tututor proiectelor emise de stat cu 15% in timpul administratiei PSD !! banii erau virati in "avans" in bancile de tot felul din Europa ! Dl Basescu si Justitia are acum 2 ani sa "caute" si sa gaseasca adevaratele tunuri ale administratiei Nastase.. ( vezi toata gasca, inclusiv Truca ? seful de cabinet..etc, cel cu procesele cu "sotia" acreditat cu 35 Mil..). In sfirsit acesti politicieni setosi de putere si averi sint incoltiti !! Bravo Justie !! Bravo Dle Basescu !! ib
  • +8 (8 voturi)    
    cineva profita (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:22)

    adrian [anonim]

    cred ca singurul care are de castigat este crinutz antonescovici,ar scapa de contracandidat in 2014
  • +11 (11 voturi)    
    corupt pana in maduva oaselor (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:22)

    dan dabija [anonim]

    pe vremea cand banditul asta era presedintele camerei am fost cu un om de afaceri la bucuresti ca sofer ,sa-i dea dreptul(150000 dolari SUA) pentru a-l aranja intrarea in tara a 4 elicoptere pentru agricultura din moldova, fara restrictii vamale si pot sa va asigur ca a luat banii
      #showComment
  • -1 (1 vot)    
    in tema (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:25)

    rica [anonim]

    -v a incepe o campanie gen Alexandrescu - MULT mai puternica
  • +6 (6 voturi)    
    Ce a fost mai inainte? (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:28)

    Fargo [anonim]

    exista cu adevarat anumite coincidente intre arestari si unele evenimente politice.Multi au spus ca Basescu le "fabrica" dosare.Nu am vazut insa nici o interpretare in sens invers.Multi dintre cei care se simt cu musca pe caciula ajung sa determine "evenimente" de presa(cel putin) cu ceva timp inainte sa fie arestati(presupun o scurgere de informatii).Poate ca si in cazul evenimentelor recente(demonstratii de strada) lucrurile stau asemanator.Nu vreau sa decredibilizez evenimentele de strada insa merita cercetat.CRACATITA se lasa greu invinsa.Bafta adevaratei justitii
  • +6 (12 voturi)    
    a CAZUT O CIO ARA IN KISELEFF (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:38)

    edgar [anonim]

    USL- TI GA NIADA tuciuriiilor
    Iliescu – ti gan, batranelu bol navior ca i-a scos un polip de unde GANDESTE el, care a OMORAT MILIOANE DE ROMANI UNII impuscati in cap cu mana lui.
    Voiculescu-ti gan securest turnator antenna 3 cu fetele lui omoara poporu cu teevizoru
    Ponta – ti gan
    Nastase – ti gan
    Truica – ti gan ascunde ce a furat nastase
    Patriciu – ti gan
    Vantu – ti gan sustinator
    Nicolae – ti gan
    Mazare – ti gan
    Dan Diaconescu – ti gan agentura pacalici cu secu risti si criminali imprumutati USL
    Vanghelie – ti gan
    Rovana – ti-ganca de Plumb uita Tei
    Aura – ti ganca
    Voicu – 2 ti gani tambalagiu ba los si cio ara mafiot justitie
    Mizil - ti ganca
    Vosganian – ti gan
    Cancescu – ti gan
    Crin – se pare ca-i roman dar ser vitor la patriciu ti ganu
    Cornea topescu campeanu – slugi ale ti ganilor de mai sus
    Pana aici nu e problema. Ma rog.
    Dac vrem o Romanie
    SA O CONDUCA O etnie
    Dar cand Guvernu munceste la investitii si face curatenie la zapada si la arestari de clanurile mafiote ti ganesti in care toti ti ganii cam 100% din USL sant in tribnale IN VIZITA spre puscarii si ii vezi la antna 3 TI GANEASCA ricandu-si fustele dand jos chilotii balacarind clon canind cu bag a mi-as su ge mi-ati jos toti si noi cio rile sa zburam SUS. Pai asta e CULTURA SI CIVILIZATIA USL. Asta nu e etnia roma. Astia este TI GANI BO RATI care este USL.
      #showComment
  • +4 (6 voturi)    
    Cateva comentarii (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:40)

    Florin S [anonim]

    1. E cu suspendare, nu cu executare; ma indoiesc ca vreunul din 'pestii mari' o sa faca vreodata inchisoare!

    2. E totusi o mare realizare; E ceva ca institutiile statului sa gaseasca vinovat un fost prim ministru! Chiar si cu suspendare, mesajul e clar: ai furat! Clar ca nu v-a mai putea avea pretentia sa obtina vreodata vreo functie ( si din cate citesc in articul nici nu mai are dreptul). Colegii n-au incotro decat sa se dezica de el. Dau o declarati acum ca a fost politic, dar usor usor il trimit acasa, daca nu pleaca singur

    3. Sper sa se mentina sentinta si la recurs; altfel m-am saturat de cate sentinte de genul asta si sperante false ne-am facut...

    4. e o tampenie sa acuzi pe cineva ca a fost procuror DNA si face jocurile DNA; procurorii si judecatorii au aceeasi pregatire!!! ca procuror trebuie sa gasesti si sa dovedesti ca s-a incalcat legea; ca judecator trebuie sa te asiguri ca legea este aplicata corect; dar in esenta scopul e acelasi : sa te asiguri ca legile statului sunt respectate si aplicate; ce conflict e aici?????
  • -3 (3 voturi)    
    CRED (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:43)

    evoque [utilizator]

    mai ales daca va iese la electiune. Pana atunci marineru' te face la lantz.
  • +11 (11 voturi)    
    Si totusi... (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:47)

    aura [anonim]

    Decizia aceasta trebuie marcata ca un progres semnificativ al justitiei romane. Indiferent de rezultatul final, precedentul a fost creat: un rechin al marii coruptii a fost momentan prins in plasa. Dupa 22 de ani, avem prima caramida cazuta din zidul de imunitate care a inconjurat pina acum activitatea decindentilor politici.
  • +11 (11 voturi)    
    "NEVINOVATUL" BOMBONEL (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:50)

    Bun [utilizator]

    Asteptam in continuare de la justitie finalizarea marilor dosare de coruptie, pe care le "lucreaza" de ani buni si nu vor sa le mai finalizeze si poate astfel scapam de aceasta FAUNA TOXICA,cum sunt: vintu,voiculescu,patriciu,iliescu.Haideti d-lor judecatori...ca se poate.Cu totii ne dorim o tara mai curata. SUCCES...populatia e u voi ,daca aplicati legea.
  • +9 (9 voturi)    
    In sfirsit! (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:50)

    abc [anonim]

    o condamnare clara, chiar daca sentinta pare prea usoara.
    Propun adunare in Piata in sprijinul respectarii deciziei Justitiei.
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    ma mira (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:31)

    dorel [anonim]

    ma mira aceasta condamnare, dar sa asteptam recursul, oricum pedeapsa este mica, in comparatie cu un vecin de al meu, care a furat mancare sa manance, i-a dat 1 an si 8 luni, astept si alte condamnari la nivel inalt, demnitari si politicieni, nu de dragul meu, ci pentru dreptate, aceastia se facea politicieni sa fure, nu sa serveasca cetateanul si contribuabilul, asa poate nu se mai inghesuie multi sa se faca politicieni
  • +2 (2 voturi)    
    ..adrian , puscarias ,? (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:34)

    ionamaru [anonim]

    mai fratilor , domnilor , tovarasilor ; adrian .. este JUDECAT la comanda , procurorilor dictatorului Traian Basescu , nu de azi ,nu de ieri , de 1063 de zile !! ..e credibil // .. nu ! ..adica , matusa tamara nu vegheaza ? , nu face recurs , ..nu mai are nici-o poanta , asa , sa=l prezinte .. dlui procuror ponta , un tablou ... sau vreo 1063 de martori care sa certifice ca este victima unui ..DOSar politic ??
    ..prea va pripiti ..mai stam de vorba ..maine !
    .. sa auzim de ... bine !
  • +6 (6 voturi)    
    CU EXECUTARE! (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:36)

    bunicuta66 [utilizator]

    Mi-as dori ca justitia din Romania sa faca ce trebuie si sa mentina verdictul si la recursul pe care il va face armata de avocati ai lui Nastase! Este de-a dreptul hilar cum pe toate televiziunile de stiri apare Nastase, ba in conferinta de presa (invocand rautatea cu care Basescu da ordin sa i se fabrice dosare), ba diversi ,,analisti" care ii dau drept la replica. E o lamentare generala. Domnilor M-AM SATURAT! M-am saturat sa-l mai vad pe sticla cand stiu cat rau a facut acestei tari! Si toata tara o stie! Sub atenta supraveghere a lui Iliescu. Sunt oameni cu o vina mai mica decat a lui Nastase si sunt in puscarie. Cand isi va face justitia datoria pana la capat? Astept sa vad si pe altii judecati. Sa raspunda toti! Au pus in carca actualei guvernari tot ce au furat ei de douazeci de ani! Nici acestia nu sunt sfinti dar macar ar exista un semnal de alarma!
  • +9 (9 voturi)    
    mai vreti subiect? (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:43)

    mickey [anonim]

    e stirea anului, secolului, mileniului! Cum era reclama aia:'' ti-am pregatit un loc la noi in celula''?S-a scos Adita: va fi miss Margineni/ poarta alba etc.
  • +10 (10 voturi)    
    Stirea asta trebuia sa ne bucure pe toti, (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:44)

    alex [anonim]

    noi, astia fraierii, care platim impozite, sa aiba ei de unde fura fara sa se oboseasca.

    E un inceput frumos, e prima data in 22 de ani cind e condamnat un fost prim ministru. Nu a furat singur, stiu, dar cel mai lung drum incepe cu un pas.

    Ma duc sa iau o sampanie.
      #showComment
  • -5 (7 voturi)    
    Nu va lasati prostiti! (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:46)

    Eufrosin [anonim]

    Se va scoate cumva, nu va temeti, caci corb la corb....

    Ciuma portocalie doar se preface ca vrea dreptate dand o palma peste manuta holerei rosii. Sa nu ne lasam indusi in eroare de circul asta ieftin.

    Adevatrul e ca dace vrem sa salvam Romania, INTREAGA clasa politica actuala, trebuie sa zboare, preferabil la inot fortat in Dambovita.

    Care sunt motivele si cum sa o facem ca islandezii:

    http://eufrosin.wordpress.com/2012/01/19/motive-pentru-o-schimbare-radicala/
      #showComment
  • +11 (11 voturi)    
    Sa asteptam recursul... (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:50)

    cipster741259690603444 [utilizator]

    Victor Ponta - "Personal, sunt dezamagit de acest verdict. Cunosc dosarul si stiu cat de multe presiuni politice s-au facut in constructia sa. Sunt insa convins ca domnul Nastase va face recurs, si cu acest prilej isi va putea demonstra nevinovatia" . Este clar ca PSD il va tine in brate pe Nastase pana in panzele albe, decizie care nu va face bine partidului de pontaci. Sa asteptam totusi recursul. Daca verdictul va fi schimbat atunci tara asta nu mai are sanse prea mari.
  • -8 (8 voturi)    
    Tupeu pdlist!!! (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:20)

    kidos [anonim]

    Ma intreb daca Nastase a primit 2 ani pentru cheltuielile din campanie,cati ani vor primi Basescu si guvernul actual pentru cheltuielile de mii de ori mai mari din 2008 si 2009.De ce i-au rtebuit lui Basescu 7-8 ani sa ancheteze acest caz...de ce acum???Acest eveniment nu ne opreste sa protestam pana alungam puterea autoritarita!!!
  • +2 (2 voturi)    
    presa.... (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:29)

    STAN PATITU [anonim]

    Hotarati-va care este sentinta. Am auzit la radio ca a fost condamnat cu suspendare la doi ani de inchisoare. Cu suspenare au nu?!?
  • +5 (5 voturi)    
    Asteptam si pe urmatorii (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:42)

    Gianni [utilizator]

    Iliescu, Voiculescu, Antonescu, Ponta, Pasat, Ridzi, etc oridinea e pusa in functie de gravitatea faptelor si efectele lor..
  • -1 (3 voturi)    
    Pacat... (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:43)

    Lucky [anonim]

    Un individ cu reale calitatii care ar fi fost atat de util tarii dar lacomia personala si anturajul determinat de iliescu au avut o influenta nefasta asupra comportamentului sau ca si asupra viitorului sau.
    Inca odata, pacat: branza buna in burduf de caine...
  • +7 (7 voturi)    
    Cristina Rotaru (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:09)

    Ion B [utilizator]

    Cristina Rotaru este cea care este lector la Drept si si-a luat doctoratul în Drept Penal cu lucrarea „Fundamentul pedepsei - Teorii moderne”
    Interesant.
    Ci cine a fost indrumatorul acestui doctorand (poate corect: acestei doctorand?)
    ...
    Oricum, mare lucru ce se petrece in Romania.
    Un fost PM sa fie condamnat la inchisoare!?!
    Hai Romania, ca se poate.
    Hai si tu Nelutule, ca erati nedespartiti. Poate vrei sa fi alaturi de bombonel.
  • +5 (5 voturi)    
    pontosule, treci la numarat oo (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:15)

    zana [anonim]

    Observati ce sustinere are la vedere , cum o fi fost cealalta , hidra care nu se vede ?Judecatorii au fost sub presiunea psd , da , sub amenintarile psd (asta am vazut si am auzit la tv)! E vre-un usl care nu le-a auzit? Influenta lui Base a fost aia cat s-a vazut la tv , public! Oameni buni , de sa se razbune Base pe Nastase ???????Mai pontosule de ce sa te razbuni pe cineva pe care " l-ai batut ca la fasole " si pe care -poate oricand vrea sa-l mai bata , oricat se straduieste el narativ ????Lasa-ne bre ca ne-a facut destul Ilici din vorbe , numara-i tu cu mare atentie ouale ca noi avem treba bre !
  • +7 (7 voturi)    
    hara-kiri (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:24)

    ax [anonim]

    In loc sa faca recurs, mai bine recurge la un gest demn, barbatesc si isi face hara-kiri. Sau sa foloseasca o arma din dotare, ca doar e vanator. Ah, ma scuzati, pe la noi e altfel, cu cat se dovedeste mai abitir ca esti vinovat, cu atat devii mai vehement, arunci cu petarde si improsti cu noroi in toate partile, vremea trece, prostii uita ...
  • +5 (5 voturi)    
    fericirea mare (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:40)

    tuderp [anonim]

    nu pot sa nu scriu de fericire :-) iaca un vis implinit, urmeaza iliescu, grivco(dan voiculescu), etc
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    Mai am un singur dor.... (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:46)

    Ronin [utilizator]

    .....Iliescu sa-i urmeze lu` Nastase......sa speram ca va fi mentinuta decizia......
  • -6 (8 voturi)    
    vai vai vai defaimatilor (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:44)

    anonim [anonim]

    vedeti ca in print screen-ul google in care va laudati cu articolul de acum 10 ore, ati uitat sa incercuiti si randul de mai sus unde tot in urma cu 10 ore apare si articolul vostru privind sentinta.
    Ia sa va vad Basistilor daca publicati comentariul sau intrati repede sa stergeti fereastra din Google care va da de gol :)
    Nu va fie frica, nici aia care vin nu vor fi mai de soi, va scoateti si la ei de la anu' finantare, nu e nevoie sa muriti cu Basescu de gat.
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    e atat de trista treaba (Luni, 30 ianuarie 2012, 23:57)

    visio [anonim]

    incat as vrea sa pot rade; l-au gasit vinovat pentru sponsorizare aiurea a a campaniei elctorale; dar pentru ca a eliberat un infractor periculos nu este vinovat? el si ion iliescu? pe vremea cui s-au taiat padurile Vrancei? astia nu sunt judecatori, astia sunt maimute in oras....
  • -1 (1 vot)    
    fara sperante (Marţi, 31 ianuarie 2012, 5:08)

    varu [anonim]

    bineinteles ca se vor ocupa unii " cavaleri" ai unei anumite mese si se va rezolva treaba
  • +1 (3 voturi)    
    Nastase nevinovatul (Marţi, 31 ianuarie 2012, 10:51)

    Barbu [anonim]

    Cred ca Nastase va fi iertat la recurs, sau, in cel mai rau caz, va fi condamnat cu suspendare. Daca condamnarea va ramane valabila Nastase va desoperi ca are boli incompatibile cu arestul si va sta boiereste la spital.
  • +3 (3 voturi)    
    1 (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:07)

    lili [anonim]

    Prea putin 2 ani dupa cate a facut.
  • 0 (4 voturi)    
    f bine, dar momentul pare ales... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:23)

    ala [anonim]

    dupa manifestatiile anti-basescu, momentul nu putea fi mai bun pt a descredita inca o data PSD si a-l propulsa pe Basescu
    Poate e coincidenta, dar e mai bine sa fim unpic paranoici decat ignoranti.
  • -1 (1 vot)    
    si la case mai mari (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:25)

    tot ala [anonim]

    apropo, parca si fostul presedinte francez are o sentinta asemanatoare
  • +2 (2 voturi)    
    Ahaaaaa! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:33)

    ioil [anonim]

    Pentru asta mai ies la protest pe frigul asta inca 100 de persoane care nu vor ceda pana nu cade guvernul si nu-si da demisia Basescu?De ce atata graba?De ce facem greva parlamentara?Sa nu mai apara alte verdicte in alte dosare?Daca ne uitam la fetele sau pregatirea protestatarilor ne dam seama cu cine avem de a face!Jocul de-a politica al USL la un nivel foarte infantil cu gafe de 2 lei,cu declaratii si reveniri de tot rasul ne demonstreaza ce clasa politica slaba avem in opozitie.Mai greseste omul dar acesti2 frati siamezi au devenit chiar hilari! Bravo Base astazi la ora 17,la conferinta de presa ai dat o lectie de modul cum trebuie guvernata tara!Rezultatele muncii tale se vad la nivel european in toata splendoarea lor.
  • +3 (3 voturi)    
    a venit vremea lui! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:40)

    delia [anonim]

    nu as dori sa va plictisesc citind ce va scriu,dar va rog totusi ...sa tineti cont! am lucrat muti ani in Petrom,o mare intreprindere si cu enorme resurse pt.economia nationala,fff rentabila care ar fi putut asigura romanilor o viatza cu adevarat decenta si astazi.Neshansa noastra a fost ca acest ,,ordinar'' a negociat distrugerea si vinderea acestei mari companii pe-un pumn de bani,multi fiind drept spaga ,bani ce-au intrat in contul lui! multi l-am blestemat atunci pt ca ne pierdusem locurile de munca dupa ani multi vechime.Iata prieteni...D-zeu nu v-a ierta toate nelegiuirile facute de cel mai josnic sistem psd-ist si pe cei care-au distrus tara! rog pe bunul d-ZEU SA LE PUTREZEASCA OASELE PRIN PUSCARII ,iar cretinul de ILIESCU ,,in iad s-ajunga!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista pedeapsa... (Duminică, 5 februarie 2012, 16:21)

    Gabriel90 [utilizator]

    Oameni ca Nastase merita pedepse aspre,dar nu inchisoare....acolo unde au internet,caldurica,telefoane,mancare ca la ma-sa acasa,etc etc...ar trebui sa li se acorde o ratie de bataie si schinjuiri zilnice,ca sa regrete ca au furat si au facut atata rau oamenilor...
  • 0 (0 voturi)